منوی سایت
مروری بر گذشته

سایت شرکت ذخیره شاهد | zakhireh.co.ir

سایت شرکت ذخیره شاهد,zakhireh.co.ir

جهانی‌ها -> معرفی سایت

با توجه به اینکه با به شهادت رسیدن پدر خانواده اموالی از وی برای فرزندان صغیری می ماند که به جهات مختلف حفظ و مدیریت آن برای مادر یا ولی قهری با حواشی و مشکلاتی همراه بود ، با پیشنهاد مدیران وقت بنیاد شهید و درایت حضرت امام (ره) و هدیه مبارک 100 میلیون ریالی که اهداء فرمودند،

شرکت سرمایه گذاری شاهد در سال 63 ، با هدف حفظ اصل دارائی و ایجاد ارزش افزوده مناسب بر آنها ، تأسیس گردید. در ارزیابی کلی از عملکرد اقتصادی شاهد در طی 25 سالی که از تأسیس آن می گذرد این شرکت با گذراندن فراز و نشیبهای مختلف ضمن حصول اهداف اولیه تأسیس ، خود را در جایگاه رقابت با معتبرترین بنگاه های اقتصادی کشور می دید ، درنتیجه در سال 84 وارد بورس اوراق بهادار شد که طی این سالها علیرغم وضعیت بحرانی حاکم بر بورس، به لطف الهی و دعای شهیدان ، عملکرد موفقی را ارائه داده و منفعت زیادی برای سهامداران خود ایجاد نموده است . بطوریکه درسال 84 با 205.000.000 سهم ، قیمت سهام شاهد 2250 ریال بوده و در آبانماه سال 88 با 5 برابر شدن سهام ، تعداد سهام شاهد به 1.006.632.000 سهم و قیمت سهام شاهد حدود 2800 ریال افزایش یافته است .
به عبارتی روشن تر؛ اگر عزیزی از فرزندان معظم شاهد در سال 84 دارای 100 سهم به ارزش 225.000 ریال بوده است (صرف نظر از سودهای سنواتی پرداخت شده در طی این چند سال)در سال 88 این عزیز دارای 500 سهم به ارزش 1.400.000 ریال می باشد (این درحالی است که اخیرا بانکهای مختلف با تبلیغات گسترده اعلام می دارند که پس از 5 سال موجودی شما را 33/2 برابرمیکنیم)
در اوایل دهه 80 یکی از موضوعات مهمی که پیش روی مدیران بنیاد شهید و شرکت شاهد قرار گرفت ، کبیر شدن غالب فرزندان شاهد و در نتیجه تغییر موضوعی اهداف تأسیس شرکت و لزوم مشارکت قانونی سهامداران در مدیریت شرکت و همچنین ضرورت کشف قیمت واقعی سهام با وارد کردن شرکت به بورس بود.
از طرفی دلایل دیگری از جمله :
1- عدم امکان خرید فروش سهام از طریق کارگزاریهای بورس بدلیل عدم دسترسی اکثر سهامداران به کارگزاریها
2- عدم آشنائی سهامداران شاهد با ادبیات بورس و سهامداری
3- لزوم حفظ شرکت شاهد با 20 سال سابقه کاری موفق برای فرزندان شاهد

مدیران بنیاد شهید و شاهد برای حل تمامی این مسائل به این نتیجه رساند که لازم است شخصیت حقوقی مستقلی زیر نظر مستقیم بنیاد شهید ایجاد و فرزندان شاهد به آن وکالت دهند که از طرف آنها در مجامع شرکت شاهد شرکت نماید ، خرید و فروش سهام و پرداخت سود آنها را بدون مراجعه به کارگزاری های بورس (که در آن زمان فقط در تهران قرار داشت) عهده دار شود ، براساس منافع آنها نسبت به سرمایه گذاریهای مختلف اقدام نماید و … برهمین اساس در سال 84 با وکالت بیش از 90% سهامداران ، مؤسسه اندوخته شاهد تشکیل و به تبع آن شرکت ذخیره شاهد امور مربوط به رسیدگی به اعضای مؤسسه اندوخته شاهد را عهده دار گردید که از آن زمان اقدامات ذیل را توسط شرکت ذخیره شاهد اجرا نموده است
1-  فروش واحد سهمی : از زمان ورود شاهد به بورس و اجتماعی اعضای مؤسسه اندوخته شاهد تعداد قابل توجهی از آنان نیز متقاضی برداشت موجودی خود نزد شرکت شدند و ازطرف دیگر این امکان وجود داشت که با واگذاری زیاد سهام شاهد در بورس و انتقال مالکیت به اشخاص غیر، مدیریت شرکت شاهد با 25 سال سابقه و اعتبار از ید فرزندان شاهد خارج گردد. فلذا مدیران شاهد و مؤسسه ضمن آنکه می بایست تعادل عرضه و تقاضا را جهت حفظ قیمت سهام شاهد در بازار متلاطم بورس حفظ می کردند، لازم بود که به درخوستهای برداشت اعضاء محترم نیز پاسخ دهند. درنتیجه درخواستهای فروش واحد سهمی اعضاء محترم با ایجاد صف و تأخیر همراه گردید و مشکلاتی را ایجاد نمود.
معهذا و علیرغم تمام این مسائل با تلاش های صورت گرفته ، از ابتدای سال 84 تا پایان سال 87 به 46000 درخواست برداشت سود و فروش واحد سهمی جمعا به مبلغ 373.380.000.000 ریال و بعبارتی هر ماه بطور متوسط به 945 درخواست به مبلغ 7.800.000.000 ریال پاسخ داده شده است. (مبلغ 180 میلیارد ریال آن صرفا از ابتدای سال گذشته تاکنون درست در شرایط بحران جهانی و اقتصادی پرداخت شده است) و هم اکنون نیز تمام تلاش مؤسسه اندوخته شاهد بر تأمین نقدینگی ، از طرق مختلف ، جهت پاسخگوئی سریع تر بر درخواست عزیزان شاهد متمرکز شده است .
2-  خرید واحد سهمی : علیرغم برخی نارضایتی ها از تأخیر در پرداختها و پس از وقفه چند ساله عملیات خرید واحد سهمی از ابتدای سال 86 آغاز گردید که تاپایان سال 87 ، 3078 درخواست خرید واحد سهمی ، جمعا به مبلغ 21.740.000.000 ریال ارائه شده است.
3-  تأسیس بانک دی : از ابتدای تأسیس شرکت شاهد سود متعلقه به اعضاء محترم یا به آنها پرداخت گردیده و یا بطور مستقیم یا درقالب افزایش سرمایه های متعدد تبدیل به واحد سهمی شده است. در حال حاضر نیز با افزایش سرمایه ای که انجام گرفت، برای اکثر اعضاء محترم، قسمتی از سود سال گذشته آنها تبدیل به سهام شده است و مابقی سود سال گذشته و تقریبا تمام سود امسال آنها که حدود 530 میلیارد ریال می باشد نیز با خرید سهام بانک دی تبدیل به سهام خواهد شد و بعبارت دیگر بدون برداشت از سهام اعضاء محترم و صرفا از محل مطالبات سود آنها نزد شرکت که معمولا توسط اعضاء محترم برداشت نمی شد، سهام بانک دی خریداری گردیده است

جهت ورود به سایت روی عکس کلیک کنید

سایت شرکت ذخیره شاهد,zakhireh.co.ir

منبع : سایت ذخیره شاهد

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network