منوی سایت
مروری بر گذشته

تالاب هشیلان

جهانی‌ها -> مکان‌های تفریحی ایران

تالاب هشیلان در 26 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در دهستان «الهیار خانی» و در دامنه کوه های «خورین» و «ویس» قرار دارد و با مساحت تقریبی 450هکتار، یکی از زیست‌بوم‌های زیبای غرب کشور است.


این تالاب محلی برای استراحت موقتی پرندگان مهاجر، نقشی موثر در تغذیه آب‌های زیرزمینی و فراهم كردن محیطی مناسب برای رشد گونه‌های خاص گیاهی و آب و هوا استان دارد. حیات پرندگان كنار آبزی وابسته به اکوسیستم موجود منطقه است و آبزیان دیگر نیز که شامل ماهی‌ها و لاک‌پشت‌ها و دیگر موجودات است در معرض نابودی قرار دارند.

تالاب هشیلان,تالاب‌های زیبا

در این تالاب حدود یک 110جزیره بزرگ و کوچک با مساحت تقریبی یک صد متر مربع تا یک هکتار وجود دارد و حدود سه درصد مساحت تالاب را تشکیل می دهند.در این جزایر به تناسب شرایط خاص، گونه‌های گیاهی و جانوری شکل گرفته است. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است و بعضا به صورت گیاهان آبزی در داخل آب و غیرآبزی در جزایر مستقر شده است. پوشش گیاهی این تالاب شامل گونه‌های بید به صورت پراکنده و بسیار اندک و گونه‌های علفی چون سیم واش، نیلوفر آبی، عدسک آبی، بزواش و … است.
در داخل و حاشیه تالاب علاوه بر راسته جوندگان از خانواده موش‌ها، پستاندارانی چون گرگ، روباه، خرگوش، شغال و گربه وحشی نیز زندگی می‌کنند. ارتفاعات خورین واقع در شمال و شمال غرب تالاب، زیستگاه مناسبی جهت بز وحشی است.
«تشی» نیز از جانوران دیگری است که در این ارتفاعات مشاهده می شود؛ همچنین تعداد زیادی مار و لاک پشت نیز در این تالاب وجود دارند.

منبع:بیتوته

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network