منوی سایت
مروری بر گذشته

افت قیمت سکه طی روزهای آینده !

افت قیمت سکه,قیمت سکه

افت قیمت سکه طی روزهای آینده !

همزمان با این اتفاق هر سکه بهار آزادی در آخرین روز هفته قبل به بهای 925 هزار تومان معامله شد؛ یعنی کاهشی 7 هزار تومانی نسبت به روز چهارشنبه.

این کاهش ادامه پیدا کرد و سکه به قیمت 913 هزار تومان در بازار امروز معامله شد. در این حال این پرسش مطرح شده که سکه هم همگام با طلا در سراشیبی سقوط قرار می گیرد؟

آخرین ضربه اقتصاد آمریکا به طلا
مهم ترین دلیلی که برای افت قیمت طلا در بازارهای جهانی مطرح شده احیای اقتصاد آمریکا است. با رشد اقتصاد آمریکا و به دنبال آن افزایش قیمت دلار، طلا تحت فشار قرار گرفت. این فشار که می توان گفت از ابتدای سال 2014 آغاز شده است روز چهارشنبه شدت بیشتری گرفت و طلا را به پایین ترین قیمت خود در چهار سال گذشته رساند.
چهارشنبه گذشته کمیته بازار آزاد فدرال رزرو با انتشار اعلامیه ای اعلام کرد که سیاست های «تسهیل کمی» را کاهش خواهد داد. این تصمیم که نشان از رضایت مقام های بانک مرکزی از روند احیای اقتصاد آمریکا دارد، طلا را در فشار بیشتری قرار داد.
پس از بحران مالی بزرگ آمریکا در سال 2008، فدرال رزرو سیاست تسهیل کمی را در این کشور آغاز کرد. بر این اساس این کمیته شروع به خرید اوراق بهادار و اوراق با پشتوانه وام های رهنی و همچنین کاهش نرخ های بهره دراز مدت کرد. به مرور اما کاهش شدت این برنامه در دستور کار قرار گرفت. به این معنا که در سال 2013 ماهانه 85 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا تزریق می شد در صورتی که در سال جاری این رقم به کمتر از 20 میلیارد دلار در ماه رسیده است. حال نیز کمیته فدرال به توقف این سیاست رای داده است. اقدامی که فشار بر بازار طلا را بیش از گذشته خواهد کرد.
علاوه بر آن اما می توان افزایش قیمت دلار را هم بر این روند موثر دانست. دلار بر خلاف قیمت طلا با روند صعودی خود دارد به بالاترین قیمت های گذشته اش باز می گردد. در این شرایط این ارز در عدد 3254 تومانی ایستاده است. قیمت طلای جهانی اما به 1173 دلار رسیده است در حالی که هفته گذشته را با قیمت 1231 دلار آغاز کرده بود.

کاهش قیمت تا کجا؟
با اینحال نظرات متفاوتی در میان کارشناسان مبنی بر پیش بینی بازار وجود دارد. دیو مگر، مدیر بخش بازرگانی فلزات در Vision Financial Markets می گوید که طلا پس از رشد دلار در واکنش به بیانیه فدرال رزرو واکنش «پرش زانو» از خود نشان داده است. او می گوید: «به نظر من وضعیت بازار طلا در روز چهارشنبه نشان دهنده جهت گیری این بازار در آینده است.»
موسسه مالی کردیت اگریکول هم در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده که قیمت جهانی طلا در سه ماه چهارم امسال تثبیت خواهد شد ولی در سال 2015 میلادی با کاهش بیشتری روبرو می شود.
در مقابل الن بوش، تحلیلگر بازار آتی در Archer Financial Services می گوید بازارهای مختلف واکنش بیش از اندازه ای به بیانیه فدرال رزرو نشان داده اند: «من فکر می کنم که آنها خود می دانند که نمی توانند نرخ های بهره را بالا ببرند. پس روندهای هفته های گذشته در بازارها ادامه خواهد یافت، روندهایی مانند تضعیف دلار.»
اما آنچه که بیش از همه توجه فعالان بازار طلای ایران را به خود جلب کرده تاثیر این کاهش قیمت ها بر قیمت سکه و طلا ایران است.

شوک قیمتی به ایران می رسد
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر اعلام کرده که یک شوک قیمتی در راه است. محمد کشتی آرای تاکید کرده که شوک قیمتی به وجود آمده در بازارهای طلای جهانی به بازار داخلی هم راه پیدا خواهد کرد.
با آنکه به علت همزمانی این اتفاق با تعطیلات و عزاداری ماه محرم از حجم معاملات کاسته خواهد شد اما این فعال بازار پیش بینی کرده که نرخ سکه در آغاز هفته به دنبال کاهش قیمت طلای جهانی بین 15 تا 20 هزار تومان کاهش خواهد داشت. کشتی آرای اعلام کرده که تبعات کاهش یکباره قیمت جهانی طلا، بیشتر از حد انتظار بر بازار داخل خواهد بود و بر همین اساس شاید بازار داخل بیش از نرخ جهانی طلا کاهش قیمتی را تجربه کند.
بر این اساس رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر اینچنین برآورد کرد که نرخ هر قطعه سکه تمام بهار با کاهش به حدود 912 تا 914 هزار تومان، نیم سکه به 465 هزار تومان، ربع سکه به 245 هزار تومان و گرمی به 168 هزار تومان کاهش یابد.
می توان گفت که این پیش بینی به آنچه که به حقیقت پیوست بسیار نزدیک بود. بر این اساس که در بازار امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 913 هزارتومان، طرح قدیم 912 هزار و 300 تومان، نیم سکه 461 هزار و 700 تومان، ربع سکه 250 هزارتومان و سکه گرمی 168 هزارتومان به فروش رسید.
با توجه به تعطیلی بازار جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه و تعطیلی یک هفته ای بازار اصلی به مناسبت ایام محرم، نمی توان به صورت دقیق تغییرات قیمتی بازار داخلی را مورد بررسی قرار داد. با اینحال داد و ستدهای بازارهای فرعی و همچنین چهارراه استانبول در جریان خواهد بود و با بازگشایی بازار جهانی در روز دوشنبه روند قیمت گذاری بازار داخل برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مشخص خواهد شد.

همچنین ببینید

منبع : فرارو

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network