بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

یادداشتی بر فیلم من سالوادور نیستم (I am not salvador), لطفا این فیلم را نبینید

یادداشتی بر فیلم من سالوادور نیستم (I am not salvador), لطفا این فیلم را نبینید

این یادداشت به بررسی فیلم جدید اکران نوروز، «من سالوادور نیستم» می پردازد.

من سالوادور نیستم

من سالوادور نیستم

دشوار است «رضا عطاران» را دوست نداشته باشی؛ با پیشینه ی پربارش در تلویزیون و اکنونِ درخشانش در سینما. عطاران پس از هنرنمایی چشمگیر و متفاوتش در «ورود آقایان ممنوع»، مسیر مشخصی برگزید و به انتخاب هایی درست و حرفه ای رسید. دیگر خبری از فیلم های سخیف و کلاهبردار قبلی نبود و ما، هر بار یک عطاران جدید و پوست انداخته میدیدیم: قدرتمند در «طبقه حساس»، تأثیرگذار در «دهلیز»، عمیق در «اسب حیوان نجیبی است» و جذاب در «نهنگ عنبر».

حالا که مخاطب، تصویر عطاران را بر سر در سینما می بیند، می داند که با فیلمی خوب طرف است. امّا با تماشای «گینس» و «من سالوادور نیستم» نگران شده ام. بیم این دارم که مبادا نگرش بینندگان دگرگون شود و شکوه رضا عطاران زیر سؤال برود؛ شکوهی که عطاران، به حق شایسته ی آن است و سینمای ما هم، به چنین شکوهی نیاز دارد.

«من سالوادور نیستم» فیلم بدی است. کهنه است و هیچ چیز، دقت کنید «هیچ چیز»، برای نمایش ندارد. در دقایق ابتدایی فیلم، می فهمیم که قرار است ناصر به همراه همسر و فرزندش عازم برزیل شوند. دقایق زیادی، بدون هیچ اتفاق خاصی و به بهانه ی فراهم شدن مقدمات سفر، سپری میشود. در جایی که انتظار داریم با ورود به برزیل، داستان اوج بگیرد، دقیقا برعکس میشود؛ داستان تمام میشود و دقایق زیادی به گشت و گذار در باغ وحش و خیایان های این کشور میگذرد. اصلا «مکان» هیچ اهمیت و نمودی ندارد. اگر داستان در ایران هم اتفاق می افتاد، چه تفاوتی با وضع فعلی فیلم – به جز پوشش زنان و شوخی های آن – داشت؟!

از این ها که میگذریم، موضوع نخ نما و تکراری «اشتباه گرفتن کاراکترها» شروع میشود؛ بدون هیچ جذابیت و نوآوری؛ فقط با یک تفاوت: معمولا قهرمان این گونه داستان ها، گیج و گول و پخمه است و در این فیلم، فهیم و باسواد و هشیار است. دقیقا اشتباه هم همین جاست. چون با این وضعیت، دیگر تضادی ایجاد نمیشود که کمدی به وجود بیاید. به همین خاطر، در بیشتر دقایق فیلم، مخاطب نمیداند باید لبخند بزند یا نه.

جالب تر اینکه «من سالوادور نیستم» فقط چند صحنه ی بامزه دارد که همه ی آن ها را در تیزر فیلم هم گنجانده اند و این یعنی کلاه گذاشتن سر مخاطب. به جز این چند صحنه، ما با هیچ موقعیت جذابی روبرو نمیشویم. به این وضعیت، اضافه کنید کارگردانی بی رمق و بی جان و دست خالی را. اوضاع آن قدر بحرانی است که عطاران هم نمیتواند منجی فیلم باشد. نتیجه این میشود که بینندگان در میانه ی فیلم، یکنواختی و بی مزگی را طاقت نمی آورند و با بی حوصلگی، سالن سینما را ترک میکنند.

عجیب است بعضی از کارگردانان و نویسندگان سینما و تلویزیون، نمیخواهند این حقیقت را بپذیرند که میان مخاطب امروز و مخاطب بیست یا سی سال پیش، تفاوت از زمین تا آسمان است و شوخی های نخ نمای تاریخ گذشته، بینندگان امروز را قلقلک نمیدهد!

اکران این فیلم در فصل مهم اکران نوروز، اشتباهی بود آگاهانه و فقط به قصد درآمدزایی. آیا مهم نیست خانواده هایی که در میان دید و بازدیدهای نوروزی، به امید لحظاتی خوش، راهی سینماها میشوند، راضی باشند و پولی را که خرج میکنند، دور نریزند؟!

«من سالوادور نیستم» پس از چند اصلاح، میتوانست یک تله فیلم معمولی باشد؛ از تیتراژ تا پایان بندی کودکانه اش؛ اما میتواند نمونه ای خوب باشد برای «این گونه فیلم نساختن».

لطفا این فیلم را نبینید و به پیشرفت فیلم های بد و پسرفت سینمای خوب، کمک نکنید.

 

همچنین ببینیدلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن