منوی سایت
مروری بر گذشته

چه عواملی باعث اضطراب می شوند؟؟؟

اضطراب نوعی بیماری روحی و روانی است، که در فرد  احساس نگرانی، ترس و یا تنش را ایجاد می کند، برای بعضی‌ افراد اضطراب می‌تواند، سبب حمله‌ی علائم فیزیکی شدیدی مثل درد در قفسه سینه شود، این که چه چیزی سبب اضطراب و اختلالات اضطرابی می‌‌شود موضوع بسیار پیچیده‌ای است، اما تحقیقات نشان می دهند، ترکیبی از عواملی مانند ژنتیک و دلایل محیطی در این میان نقش پررنگی دارند، اما تجربه نشان می دهد که هیجانات و یا اتفاقات می‌توانند علائم اضطرابی ایجاد کنند یا علا‌ئم موجود را بدتر کنند.

عوامل اضطراب برانگیز در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد، اما بسیاری از این عوامل در بین افرادی که اختلال اضطرابی دارند مشترکند، مثل افکار منفی، مشکلات مالی، قرار گرفتن در میان جمع، اختلافات و جر و بحث ها،  و استرس، اکثرافراد چندین عامل اضطراب برانگیز دارند، پس به همین علت باید عوامل اضطراب برانگیز شناسایی شوند، تا بتوان آنها را کنترل کرد.

شایع‌ترین علائم اضطراب شامل نگرانی غیر قابل کنترل، ترس، تنش عضلانی، ضربان قلب تند، مشکل در حرف زدن و بی خوابی، مشکل در تمرکز، ناراحتی جسمی، مور مور شدنبدن، بی قراری، احساس خشم و حساس شدن می‌شود.

 

دارو

یک سری از داروها می توانند علائم اضطرابی ایجاد کنند، به این دلیل که عناصر فعال موجود در این داروها می‌تواند احساس ناراحتی و ناخوشی به شما بدهند، این احساسات می‌توانند افکاری در ذهن شما به وجود بیاورند که باعث افزایش علا‌ئم اضطراب شوند، این داروها شامل: قرص‌های جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان و ضد سرفه و داروهای کاهش وزن می‌شوند.

 

 کافئین

اکثر افراد عادت دارند صبح‌ها قهوه بخورند، اما این عادت هم می‌تواند اضطراب ایجاد کند، یا علائم آن را بدتر کند، تحقیقات نشان می دهند،افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند به طور منحصر به فرد نسبت به تاثیرات اضطراب آور کافئین حساس‌ترند.

 

غذا نخوردن

زمانی که غذا نمی‌خورید قند خون شما پائین می آید، و این اتفاق می‌تواند سبب لرزش دستها و صدا کردن شکم شود، و البته مضطربتان کند، داشتن رژیم غذایی متعادل به دلایل زیادی اهمیت زیادی دارد، تامین انرژی مورد نیاز بدن و رساندن مواد مغذی به آن بسیار مهم است، غذا تاثیر مستقیم بر حس و حال‌ بدن دارد.

 

علت‌های شخصی

علت‌های شخصی اضطراب برانگیز معمولا بین افرادشایع تر است، اضطراب شما ممکن است با یک بو، یک مکان و یا حتی با یک آهنگ شروع شود، این انگیزه‌های شخصی به طور خودآگاه یا ناخودآگاه، یک خاطره‌ بد یا یک اتفاق ناخوشایند را به یادتان می‌آورند، آنهایی که اختلال اضطرابی بعد از حادثه دارند معمولا مکرر از طریق عوامل محیطی دچار اضطراب می‌شوند، تشخیص انگیزه‌های شخصی اضطراب برانگیز ممکن است زمان زیادی ببرد اما یک روان درمانگر حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند، و آنها را پیدا کنید، و یاد بگیرید که بر آنها غلبه کنید.

 

چگونه عوامل اضطراب انگیز را شناسایی کنیم

اگر بتوانید عوامل اضطرابی خود را بشناسید، می‌توانید با تمرین بر آنها غلبه کنید. شما می‌توانید، یادداشت کنید، هر وقت اضطرابتان زیاد شد بنویسید که فکر می‌کنید چه چیزی عامل اضطرابتان است.

از درمانگر کمک بگیرید، شناسایی بعضی از عوامل اضطرابی ممکن است سخت باشد، اما یک روان درمانگر حرفه ای می‌تواند به شما کمک کند،

با خودتان صادق باشید، اضطراب می‌تواند افکار منفی ایجاد کند و سبب شود خودتان را بی‌اهمیت بدانید، این اتفاق شناسایی عوامل اضطراب برانگیز را سخت ترمی‌کند، زیرا واکنش‌های اضطرابی به شما این احساس را می دهند، که نسبت به خودتان صبور و مهربان و روراست نباشید، و مانع می شوند، تا بتوانید چیزهایی را که متعلق به گذشته‌ هستند و بر امروزتان اثر گذاشته‌اند پیدا کنید.

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network