بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

هر آنچه در برنامه 90 گذشت

هر آنچه در برنامه 90 گذشت

مشخص شدن دلیل اشتباهات داوری و اعترافات جالب فریدون زندی

برنامه 90 دوشنبه این هفته ساعت 22:30 با موضوع دلایل اشتباهات داوری روی آنتن شبکه سه رفت.

* کمک داوری که با یک سوت، ناجی شد

در ابتدای برنامه، سعید آل وردی کمک داور دیدار تیم خانه به خانه بابل و صنعت نفت در استودیو 90 حضور یافت. وی که هفته گذشته و در جریان این مسابقه در لیگ دسته اول جان محمود تیغ‌نورد بازیکن تیم نفت را نجات داده بود به توضیح درباره این اتفاق پرداخت.

وی گفت: «من 5 سال است که در لیگ برتر قضاوت می‌کنم و 15 سال است که داوری می‌کنم، در دقیقه 85 این برخورد میان تیغ نورد و بازیکن خونه به خونه رخ داد و من سریعا خودم را بالا سر بازیکن رساندم و در همین هنگام دهان این بازیکن هم قفل شده بود، دندان‌های بازیکن را باز کردم و زبان او را با انگشت به حالت عادی بازگرداندم و عمل احیا انجام دادم و مشکل تنفسی این بازیکن برطرف و با آمبولانس راهی بیمارستان شد.»

این کمک داور کاربلد افزود: «تیغ‌نورد دهانش کف کرده بود و صورتش سیاه شده بود که خوشبختانه پس از اقداماتی که انجام شد، خطر رفع شد. پس از این اتفاق تیغ نورد فردای آن روز با من تماس گرفت و از من تشکر کرد.»

آل وردی گفت: «پس از این کار به علت استرس زیاد و وضع وخیم بازیکن دچار سرگیجه شدم و با کمک مسئولان تیم خونه به خونه و برگزارکنندگان بازی توانستم به حالت عادی بازگردم و 5 دقیقه باقیمانده بازی را هم به پایان برسانیم.»

* سوال پیامکی برنامه

سوال نظرسنجی این هفته به اشتباهات اخیر داوران فوتبال ایران اختصاص داشت. بینندگان 90 باید از میان گزینه های “کافی نبودن دستمزد و بی انگیزگی داوران”، “کم توجهی به آموزش و ارتقاء سطح قضاوت”، “ناآمادگی جسمی و روحی داوران” و “ناهماهنگی بین دپارتمان و کمیته داوران” مهم ترین دلیل اشتباهات داوری این فصل را انتخاب می کردند.

در پایان این برنامه که ۴۳ درصد بینندگان کم توجهی به آموزش و ارتقا سطح قضاوت را مهم ترین دلیل اشتباهات داوران عنوان کردند. ۲۴ درصد به ناآمادگی جسمی و روحی داوران رای دادند و کافی نبودن دستمزد و انگیزه داوران هم ۱۸ درصد و ناهماهنگی کمیته و دپارتمان داوران هم ۱۴ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

در نهایت نیز یک میلیون و ۳۶۳ هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند که 43 درصد شرکت کنندگان اعتقاد داشتند، کم توجهی به آموزش و ارتقاء سطح قضاوت مهمترین دلیل اشتباهات اخیر داوری ایران است. گزینه های 3، 1 و 4 به ترتیب با 24، 18 و 14 درصد رده های بعدی این نظرسنجی را به خود اختصاص دادند.

* باقریان: مذاکره‌ای با اسکوچیچ نداشته‌ایم!

اصغر باقریان مدیرعامل باشگاه سپاهان روی خط برنامه آمد تا توضیحاتی درباره انتخاب سرمربی این تیم ارائه کند. او در ابتدای صحبت‌های خود اظهار داشت: «هنوز سرمربی تیم مشخص نشده است. در جلساتی که برگزار کردیم به سه گزینه رسیدیم که یکی از آنها دراگان اسکوچیچ بود. البته این منوط به این است که او با فولاد قرارداد نداشته باشد. ما منتظر مشخص شدن وضعیت اسکوچیچ با فولاد هستیم تا با او مذاکره کنیم. به همین دلیل هنوز هیچ مذاکره‌ای با او نداشته‌ایم.»

وی افزود: «وقتی اسکوچیچ قراردادش را با فولاد فسخ کرد و به ما برگه فسخ را ارائه کرد، و مشکلی برای انعقاد قرارداد با ما نداشت، مذاکرات را انجام خواهیم داد.»

باقریان در پاسخ به این سوال که مگر با اسکوچیچ مذاکره نکرده‌اید، گفت: «به طور مستقیم با او مذاکره نکرده و فقط مدیر برنامه‌های اسکوچیچ به ما اعلام کرد ایشان آمادگی پیوستن به سپاهان را دارد اما ما برای او شرط گذاشتیم که وقتی قراردادش را با فولاد فسخ کرد، مذاکره خواهیم کرد. البته باید بگویم غیر از او دو گزینه دیگر هم داریم که خارجی هستند.»

وی درباره مصاحبه‌ای که با یکی از رسانه‌ها درباره تیم ملی انجام داده بود گفت: «بحث این بود تیم ملی دیگر بازیکنان سپاهان را انتخاب نمی‌کند. واقعیت این است که بازیکنان تیم ملی در باشگاه ها تربیت می شوند تا با آمادگی در اختیار تیم ملی باشند. در تمام دنیا مسئولیت تربیت و آماده سازی بازیکنان به عهده باشگاه‌ها است. باشگاه‌ها هزینه می‌کنند، امکانات تهیه می‌کنند و در نهایت بازیکنان آماده را در اختیار تیم ملی قرار می‌دهند.»

او افزود: «ما همیشه افتخار می‌کنیم بازیکن در تیم ملی داشته باشیم، بحث ما نوع برخوردهایی است که صورت می‌گیرد. همان مقدار که تیم ملی مقدس است باید بدانیم تیم ملی نشأت گرفته از فعالیت باشگاه‌هاست، اگر باشگاه‌های بزرگ هزینه نکنند و بازیکن تربیت نکنند تیم ملی تشکیل نمی‌شود. اگر قرار باشد بازیکن را به مرز آمادگی برسانیم و برود آنجا بدون هیچ توجهی به مسائل باشگاه مصدوم شود و برگردد مشکل ساز است.»

* انتقاد فردوسی پور از مایلی کهن،  اسدی و در نهایت کی‌روش

در خلال صحبت های باقریان، فردوسی پور ضمن انتقاد از صحبت های باقریان مبنی بر التماس تیم ملی به سپاهان برای گرفتن بازیکن انتقاد کرد و کنایه‌ای به علیرضا اسدی و محمد مایلی کهن زد.

فردوسی پور گفت: «البته وقتی مدیرفنی تیم ملی امید این جور علنی با تیم ملی کشورش عناد دارد که هیچ جای دنیا نمی‌بینید و تیم ملی را مضمحل می‌کند این صحبت‌ها طبیعی است. وقتی آقای اسدی و تاج و کفاشیان همه با هم مشکل دارند و علیه تیم ملی صحبت می‌کنند این اتفاقات باعث می‌شود همه، تیم ملی برایشان ارزش نداشته باشد و این موضع‌گیری‌ها را انجام دهند. امیدواریم وفاق و همدلی در فوتبال شکل بگیرد.»

فردوسی پور چند دقیقه بعد و پس از پخش یک آیتم دیگر، گفت: «واقعا آقای کی‌روش هم مصاحبه بدی علیه آقای اسدی داشت و بعد هم مصاحبه بدتری که آقای مایلی کهن داشت. مطمئنا اینها هیچ کمکی به تیم ملی نمی‌کند.»

* ادعای عجیب رویانیان؛ می توانم ژوزه را محکوم کنم

گزارشی درباره شکایت ژوزه مانوئل از پرسپولیس پخش شد و اشاره شد به اینکه پرسپولیس در زمان محمد رویانیان مدیرعامل سابق پرسپولیس سه قرارداد با این سرمربی پرتغالی منعقد کرده است و در پایان عنوان شد که احتمال دارد قرمزپوشان بابت شکایت ژوزه بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.

رویانیان در واکنش به این گزارش توضیحاتی برای برنامه 90 فرستاد: «ژوزه علی کریمی را در مقطعی از تیم اخراج کرد که من از کریمی حمایت کردم. این مربی قصد داشت به پرتغال برود که به او گفتم یا نرو و یا اگر برگشتی تکلیفت را روشن کن چون آن موقع علیه کی‌روش مصاحبه کرده بود. ضمن اینکه بدهی ما به ژوزه ۳۱۲ هزار یورو بود که با بدهی دستیارانش ۴۰۰ هزار یورو می‌شد نه بیشتر. الان هم آمادگی این را دارم که ژوزه را محکوم کنم!»

* هافبک پرسپولیس باید اخراج می‌شد

هدایت ممبینی کارشناس داوری برنامه این هفته بود. او هم همانند سایر کارشناسان دیگر داوری تاکید کرد که اخراج ایمان صادقی دروازه بان پرسپولیس در بازی با ذوب آهن اشتباه بوده و حتی برخورد صادقی با مهاجم ذوب آهن خطا نبوده است.

ممبینی همچنین خاطرنشان کرد که احمد نوراللهی به خاطر انجام خطا روی بازیکن ذوب آهن باید از زمین مسابقه اخراج می شد. در این صحنه کاوه رضایی هم به او فحاشی کرد که قابل لب خوانی بود.

رجب زاده در محوطه جریمه پرسپولیس به زمین خورد که خطا نبوه است.

همچنین در بحث کارشناسی داوری بازی استقلال عنوان شد که بر روی آرش برهانی خطای پنالتی توسط بازیکن فولاد صورت گرفت و بازیکن تیم فولاد هم می‌توانست اخراج شود که داور این تصمیم را نگرفت.

* جهانبازی: کمک داور اعلام خطا کرد

یدالله جهانبازی داور دیدار پرسپولیس با ذوب آهن و اشتباهش در اخراج ایمان صادقی دروازه‌بان سرخپوشان گفت: «اگر دقت کنید توپی که به مهاجم ذوب آهن رسید، یک پاس ۵۰ متری بود و هیچ داوری به آن نمی‌رسید. من هم به کمک اولم نگاه کردم و تصمیم گرفتم.»

وی درباره اینکه اصلا مشورتی با کمک خود نداشت و خودسرانه کارت داد، یادآور شد: «من یک نگاه کوچک به کمک کردم. ما علامتهای مخفی داریم که از این علامتها استفاده کردیم. کمک اول پرچم زد و اصرار داشت که دروازه بان پرسپولیس مرتکب خطای هند شده است. من هم وقتی به پنج متری صحنه رسیدم، کارت قرمز را درآوردم نه قبل از آن.»

* کرار: 80 درصد به سپاهان می روم

مصاحبه جالب و عجیب جاسم کرار بازیکن استقلال با تلویزیون عراق درباره وضعیت این تیم و فوتبال ایران با ترجمه پخش شد که در آن کرار اعلام کرد گران ترین بازیکن لیگ ایران است و حتی از ملی پوشان قراردادش بیشتر است اما یک دلار در این فصل دریافت نکرده.

وی همچنین تصریح کرد که برای جدایی از استقلال از سپاهان پیشنهاد دارد و احتمال 80 درصد نیم فصل به این تیم می رود. کرار در بخش دیگری از این مصاحبه گفت اگر پولش را تا نیم فصل ندهند قراردادش را یک طرفه فسخ می کند و از استقلال شکایت می کند.

* زندی: می‌خواستم بدون پول به استقلال بیایم

فریدون زندی میهمان برنامه این هفته بود. او درباره اینکه چرا از فوتبال خداحافظی کرد اظهار داشت: «چند ماه فکر کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که زمان خوبی برای خداحافظی است. یک فوتبالیست روزی باید خداحافظی کند.»

وی افزود: «بعد از مصدومیت از بعضی از تیم ها پیشنهاد داشتم که قبول نکردم زیرا آرزو داشتم به استقلال برگردم. در این زمینه تمام تلاشم را هم انجام دادم اما این اتفاق رخ نداد.»

او در پاسخ به این واکنش به اینکه فیلم مصدومیتش خیلی دردناک است، گفت: «هیچ وقت فیلم مصدومیت پایم را ندیدم و فقط عکس‌هایش را دیدم. واقعیت این است که انگیزه زیادی برای بازگشت داشتم اما پس از ۶ ماه پزشک گفتم استخوان پایم کج جوش خورده و باید دوباره عمل کنم و همین موضوع بازگشتم به فوتبال را منتفی کرد و باعث شد از فوتبال خداحافظی کنم.»

زندی در پاسخ به این سوال که چرا به باشگاه استقلال نرفت، تصریح کرد: «من با آقای مظلومی و همین‌طور مهدی رحمتی در تماس بودم و فهمیدم بدشان نمی آید به استقلال بروم. البته در آخر نفهمیدم چه کسی من را نخواست.»

او افزود: «برای اردوی کردان تماس گرفتند تا بروم تمرین کنم اما این پیشنهاد را قبول نکردم که برای تست به تمرین بروم. به آن‌ها گفتم باید قرارداد ببندید تا به تمرین بیایم. اما متاسفانه خبری نشد و حتی روز بعد می‌خواستم تماس بگیرم و برای تست به تمرین بروم ولی دیگر کسی جوابم را نداد. دوباره دو ماه بعد صحبت رفتنم به استقلال شد و گفتند بیا به تمرین که دیگر این اتفاق نیفتاد. من حتی گفتم پولی نمی‌خواهم و حاضرم بدون پول و دریافت دستمزد برای استقلال بازی کنم اما مثل اینکه این پیشهاد کار را بدتر کرد چون برای بعضی افراد در باشگاه پول نداشت!»

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با بیان اینکه از بازی برای تیم ملی فوتبال ایران پشیمان نیست، گفت: «از روز اولی که به ایران آمدم برخورد گرم مردم را خیلی دوست داشتم. به همین خاطر از بازی کردن برای تیم ملی ایران پشیمان نیستم اما وقتی که به ایران آمدم دیگر در آلمان از من حمایت نشد.»

وی همچنین گفت: «انتخاب استیل آذین بزرگترین اشتباهم بود.»

هافبک سابق استقلال خاطرنشان کرد: «از ابتدا استقلالی بودم. مربیگری را دوست دارم و می خواهم در فوتبال بمانم… 35 سال سن دارم و آرزو دارم یک آکادمی مجهز و خوب در ایران تاسیس کنم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا حمید درخشان فصل گذشته با او تماس گرفت گفت: «مستقیم نه اما غیرمستقیم تماس گرفت. من به این پیشنهاد فکر نکردم.»

زندی در انتهای صحبت‌های خود فوت هادی نوروزی کاپیتان فقید پرسپولیس را هم تسلیت گفت.

* اصفهانیان: داوری‌ها مهندسی شده نیست

فریدون اصفهانیان میهمان پایانی برنامه بود. رئیس کمیته داوران به استودیو 90 آمده بود تا توضیحاتی درباره روند کار داوران ارائه کند.

در این زمان آیتمی از صحبت‌های رضا غیاثی و علی خسروی پخش شد که انتقاداتی به کمیته داوران داشتند. غیاثی در این باره گفت: «مشکل این است که داوران با شکم‌هایی شبیه به شکم ما قضاوت می‌کنند.» خسروی هم با انتقاد از کمیته داوران، گفت: «از زمانی که آقای اصفهانیان آمده بحث داوران شهرستانی و تهرانی به وجود آمده و این اصلا شایسته نیست.»

در ادامه هم اصفهانیان به صحبت‌های آنها پاسخ داد.

ممبینی هم که به عنوان کارشناس داوری به برنامه 90 آمده بود گفت: «در کمیته داوران اعضا و رئیس کمیته بیشترین ابلاغ نظارت را می‌گیرند. اصفهانیان فصل قبل 40 بازی را نظارت کرده است.»

اصفهانیان هم درباره صحبت‌های وزیر ورزش که گفته بود اتفاقاتی که با قضاوت اشتباه داوران رخ داده شبه‌ برانگیز است، عنوان کرد: «سلامت قضاوت داوران را من تایید می‌کنم و هیچ شکی در این باره وجود ندارد. تصمیماتی که گرفته شده اصلا مهندسی شده نبوده و این اتهامات به داوران ما وارد نیست.»

اصفهانیان همچنین درباره انتقادها از بازگشت مسعود عنایت به جایگاه دپارتمان داوری، گفت: «من دو گزینه عنایت و کامرانی فر را به دبیر کل فدراسیون معرفی کردم ولی آقای اسدی کامرانی فر را انتخاب نکرد و در نتیجه عنایت انتخاب شد.»

اصفهانیان همچنین از بسیاری از اتفاقات داوری از جمله محرومیت جهانبازی، سفر زمینی داوران و مسائلی از این دست اظهار بی اطلاعی کرد.

 

همچنین ببینیدلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن