منوی سایت
مروری بر گذشته

نگرانی کشورهای منطقه از نزدیکی ایران و امریکا

نگرانی کشورهای منطقه از نزدیکی ایران و امریکا

نگرانی کشورهای منطقه از نزدیکی ایران و امریکا,اخبار

نگرانی کشورهای منطقه از نزدیکی ایران و امریکا

گزارش های هفته گذشته درباره نقش مهم ایران در عملیات آزاد سازی تکریت در شمال بغداد بر نگرانی کشورهای عربی افزوده است. کشورهای عربی از این مساله نگرانی دارند که آمریکا هیچ طرحی برای متوقف کردن توسعه نفوذ منطقه ای ایران ندارد.


یک روزنامه آمریکایی می نویسد در میان متحدان منطقه ای آمریکا این تنها اسراییل نتانیاهو نیست که از نزدیک شدن واشنگتن به تهران نگران است بلکه برخی کشورهای عربی متحد آمریکا در منطقه نیز چنین هستند.

به گزارش عصر ایران روزنامه آمریکایی “یو اس ای تودی” می نویسد: “نتانیاهو هفته گذشته در سخنرانی خود در کنگره آمریکا نگرانی این رژیم را در این باره اعلام کرد. به همان اندازه و شاید کمتر برخی کشورهای  عربی منطقه از جمله عربستان  و دیگر کشورهای میانه روی عربی منطقه که در مبارزه با اسلام رادیکال در خط مقدم قرار دارند، در این باره نگرانی دارند.

نگرانی دیگر این کشورها علاوه بر احتمال توافق هسته ای بین ایران و آمریکا، هم پوشانی منافع آمریکا و ایران در زمینه مبارزه با گروه داعش است. این کشورها نمی خواهند حکومت ایران به عنوان یک کشور هسته ای در منطقه ظاهر شود.

مایکل روبین تحلیلگر ارشد در موسسه  “آمریکن اینترپرایز” در این باره می گوید:” از سال 1973 و زمان تحریم نفتی عرب ها علیه غرب، بی اعتمادی دولت عربستان به آمریکا هیچ گاه به اندازه کنونی نبوده است.”

گزارش های هفته گذشته درباره نقش مهم ایران در عملیات آزاد سازی تکریت در شمال بغداد بر نگرانی کشورهای عربی افزوده است. کشورهای عربی از این مساله نگرانی دارند که آمریکا هیچ طرحی برای متوقف کردن توسعه نفوذ منطقه ای ایران ندارد.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان هفته گذشته در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با جان کری همتای آمریکایی  خود  در ریاض گفت: “اوضاع در تکریت تنها یک نمونه از دلایل نگرانی ما درباره عراق است. ایران در سراسر عراق حضور دارد.”

کری هفته گذشته به منظور اطمینان دادن به متحدان عرب آمریکا در منطقه سفری به عربستان انجام داد. او درباره مبارزه با داعش در عراق و نگرانی های کشورهای منطقه از حضور ایران در مبارزه با داعش و نیز مساله توافق نهایی با ایران، به رهبران عربی توضیحاتی ارایه کرد تا نگرانی های آنها را بر طرف کند.

آمریکا برای کاهش نگرانی کشورهای عربی می گوید با ایران هیچ گونه همکاری و هماهنگی در مبارزه با داعش در عراق ندارد. ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترذک ارتش آمریکا که در هفته جاری به عراق سفر کرده بود از نقش مثبت ایران در عملیات آزاد سازی تکریت در صورت شکست دادن گروه داعش در این عملیات سخن گفت.

او گفت این عملیات و نقش ایران در مشاوره و راهبری آن تنها زمانی مشکل ساز خواهد بود که به اختلافات فرقه ای بین شیعیان و سنی ها در عراق دامن بزند.

مایکل روبین تحلیلگر موسسه آمریکن اینترپرایز می گوید: سخنان کری و دمپسی از نگرانی های کشورهای عربی منطقه نخواهد کاست.  چه ما با ایرانی ها در مبارزه با داعش همکاری یا هماهنگی داشته باشیم و چه نداشته باشیم، تصور بر این است که ما اجازه می دهیم ایران نقش خود را در مبارزه با داعش ایفا کند.”

یو اس ای تودی می نویسد: این بی اعتمادی (بین آمریکا و متحدان عربی در منطقه) سبب شده است تلاش پنتاگون برای تشکیل یک نیروی نظامی از بین مخالفان مسلح سوریه برای مبارزه با داعش در سوریه با مشکل مواجه باشد. با انجام این کار ایالات متحده ممکن است ناخواسته به بقای دولت بشار اسد-  مهم ترین متحد منطقه ای ایران – کمک کرده باشد در حالی که کشورهای عربی متحد آمریکا در منطقه خواهان ساقط کردن حکومت بشار اسد هستند.

مایکل روبین می گوید: از دست دادن اعتماد رهبران کشورهای متحد منطقه ای آمریکا برای این کشور هزینه زا خواهد بود. ما ممکن است فکر کنیم این کشورها هم اکنون اهمیت چندانی ندارند ولی تاریخچه ای طولانی از همکاری با آنها را پشت سر گذاشته ایم.

برای نمونه عربستان سعودی با بالا نگه داشتن تولید نفت خود یکی از دلایل اصلی کاهش شدید قیمت نفت بود و یا همین کشور کمک کرد سرهنگ قذافی یکی از مهم ترین دشمنان آمریکا از حکومت ساقط شود.

روبین به نقش عربستان به عنوان مهم ترین متحد عرب آمریکا تاکید می کند و می افزاید:” وقتی ما در هر کشور عربی با مشکلی مواجه می شویم ابتدا با ریاض تماس می گیریم.”

همچنین ببینید

منبع : عصر ایران

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network