بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

نگاهی به فیلم عادت نمی کنیم ساخته ابراهیم ابراهیمیان

نگاهی به فیلم عادت نمی کنیم ساخته ابراهیم ابراهیمیان

عادت نمی کنیم و یا “آآآآدت نمی کنیم” عنوان دومین فیلم ابراهیم ابراهیمیان یکی از فیلمسازان جوان سینمای ایران است که در بخش سودای سیمرغ و یا همان مسابقه اصلی سینمای ایران در سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش در آمد .

پوستر عادت نمی کنیم

پوستر عادت نمی کنیم

ابراهیمیان که پیش تر “ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه” را در سال 1392 به نویسندگی سارا سلطانی همسرش بعنوان اولین فیلمش کارگردانی کرده بود، این بار در “عادت نمیکنیم “در کنار همسرش کار نویسندگی فیلم را هم بعهده گرفته و از گروه بازیگری شناخته شده و مطرحی هم در فیلمش استفاده کرده که میتوان به حضور هدیه تهرانی سوپراستار سابق سینمای ایران ،محمدرضا فروتن، ساره بیات، پانته آ پناهی ها و حمیدرضا آذرنگ اشاره کرد که این گروه بازیگری و حضور دوباره هدیه تهرانی و همبازی شدن اش با فروتن پس از فیلم موفق و پرمخاطب قرمز ساخته فریدون جیرانی از جمله خبرها و حاشیه های مهم این فیلم در هنگام تولید و فیلمبرداری بود و همه دوستداران این بازیگران را در حسرت و امید دیدن فیلم تا جشنواره نگه داشت تا ببیند آیا موفقیت زوج تهرانی فروتن و خاطره آن سالهای خوب سینمای ایران با فیلم ابراهیمیان تکرار میشود یا خیر….

عادت نمی کنیم” که حدود نود دقیقه طول میکشد،. به وضوح دنباله رو و متاثر از سینمای قصه گوی فرهادی است خیلی زود تعلیق خود را شروع میکند و از آنجاییکه متریال لازم برای ادامه کار و تعلیق قصه وجود ندارد، به سرعت تماشاگر را خسته می کند و قصه فیلم لو رفته و دست فیلمساز رو میشود .

پس از موفقیت های جهانی و افتخار آفرین “جدایی نادر از سیمین” و “درباره الی” ،(درباره الی از خیلی از جهات نسبت به فیلم جدایی فیلم بهتری است) که برای فرهادی در داخل و خارج به ارمغان آورد، سینماگران  جوان زیادی را به تقلید یا تاثیر از سبک و سیاق فیلمنامه نویسی،کارگردانی و بازیگردانی فرهادی واداشت، چنانچه میتوان ردپای سینمای فرهادی را در آثار نسبتا موفق فیلمسازانی چون مازیار میری در “سعادت آباد”، نیما جاویدی در “ملبورن” و همین ابراهیم ابراهیمیان در “عادت میکنیم” به راحتی پیدا کرد. “عادت میکنیم” از جهات زیادی از جمله ایجاد تعلیق برای گناهکار بودن یا نبودن “احمدرضا”، با بازی فروتن و حتی اعتراف گیری از بچه ها به عنوان شاهدانی راستگو، متاثر از فیلم درباره الی اصغر فرهادی است . ولی آنچه باعث می شود فیلم ابراهیمیان نتواند قابل قیاس یا فیلم فرهادی باشد، فیلمنامه ی ضعیف و غیرقابل باور و شخصیت پردازی های غیرملموس و غیرمنطقی فیلم است تا آنجا که تماشاگر تا انتها متوجه این انفعال و الکن بودن احمدرضا نمیشود و اگر قرار است عامل اصلی تعلیق فیلم او باشد، این کار اصلا به درستی نه در اجرا و نه در فیلمنامه انجام نشده است.

در آخر لازم است از گروه بازیگری پر اسم و رسم و پرطمطراق فیلم که در ابتدا هم به آن اشاره شد و خیلی ها قبل از نمایش فیلم امیدوار دریافت سیمرغ برای آنها بودند اشاره کرد . با وجود بازی های نسبتا خوب از ساره بیات، پانته آ پناهی ها ،محمدرضا فروتن ، هدیه تهرانی و حمیدرضا آذرنگ ولی، به همان دلیل که گفته شد یعنی، عدم شخصیت پردازی دقیق و نداشتن منطق در درام ، نمی شود بازیگری فیلم را خیلی موفق دانست چرا که هر چقدر بازی ها قوی باشند وقتی درام منطق نداشته باشد و شخصیت ها پا در هوا و باور ناپذیر جلوه کنند، به هیچ وجه نقش ماندگار و تاثیرگذاری به عمل نمی اید

نوشته شده توسط محمد تقی زاده  منبع: روزنامه ابتکار

همچنین ببینیدلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن