بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

نقد فیلم سینمایی بارکد

نقد فیلم سینمایی بارکد

در لیست سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نام کارگردانانی به چشم می خورد که سال گذشته نیز راه یافتن فیلم های آنان به فستیوال فجر را شاهد بوده ایم که یکی از آنها فیلم سینمایی بارکد است.

رضا کیانیان

رضا کیانیان

یکی از این کارگردان ها مصطفی کیایی است. فیلمساز جوانی که می توان با مرور آثار وی در چند سال اخیر، به پیشرفت روز افزونش از « بعد از ظهر سگی سگی» تا «بارکد»، معترف شد. پنجمین اثر بلند سینمایی این کارگردان همچون آثار پیشین وی، به بیان مسائل اجتماعی موجود در جامعه  با چاشنی طنز، می پردازد.
اگرچه «بارکد» می تواند باز هم «خط ویژه» و یا حتی «عصر یخبندان» را برای مخاطب تداعی کند اما این تکرار مکررات، که نمایشی از دغدغه های همیشه کارگردان آن است، برای بیننده آزار دهنده نخواهد بود.نقطه قوت مصطفی کیایی در فیلمسازی آن است که دقیقا می داند چطور مخاطب را تا پایان فیلمش با خود همراه کند. این نقطه ی قوت او را در جدیدترین اثرش هم می توان مشاهده کرد.
شروع مناسب، دیالوگ های خوب و حساب شده، صحنه های اکشن، طنزعامه پسند و به روز و روایت متفاوت قصه، می توانند مواردی باشند که به جذب مخاطب این فیلم منجر خواهد شد. البته حواشی دیگری هم در ساخته اخیر کیایی وجود دارد که می تواند به دیده شدن آن کمک کند. موضوعاتی همچون گریم های متفاوت بهرام رادان و محسن کیایی و یا خواننده تیتراژ پایانی فیلم که از نام آشنایان سبک رپ موسیقی است و اتفاقا نقطه اشتراک او با کیایی همین دغدغه اجتماعی است.
نکته دیگر فیلم کیفیت حضور بازیگران اثر پیشین کارگردان «ضد گلوله» در «بارکد» است. اگرچه محسن کیایی بسیار بهتر و پررنگ تر  از نقش خود در «عصر یخبندان» جلوی دوربین  فیلم جدید برادرش حاضر شد اما بازی سحر دولت شاهی بر خلاف انتظار به قوت نقش آفرینی وی در فیلم قبلی کیایی نبود. بهرام رادان هم توانست بازی قابل قبولی را ارائه دهد. دیگر بازیگران فیلم از جمله رضا کیانیان، پژمان بازغی و بهاره کیان افشار هم توانستند به خوبی نقش آفرینی کنند.
این فیلم را می توان چه از لحاظ ساختار و سبک، چه از لحاظ قصه به شکل مبسوط تری مورد نقد و تحلیل قرار داد که بهتر است منتظر سرنوشت « بارکد» کیایی، در پایان جشنواره سی و چهارم و بعد از آن برنامه اکران عمومی، ماند تا بتوان با دید بهتر و دقیق تری به جنبه های مختلف این اثر پرداخت.

 

نوشته شده توسط سیده فاطمه صادقی-سلام سینما

همچنین ببینیدلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن