بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

نقد فیلم اتاق (room), درامی مهیج

نقد فیلم اتاق (room), درامی مهیج

زن جوانی بعد از هفت سال ربوده شدن و به طور پیوسته مورد تجاوز قرار گرفتن و زندانی شدن در اتاقی با تمام امکانات و واقع در پناهگاهی در یک باغ همراه پسر بچه خود وبدون دسترسی به جهان خارج نقشه فرار خود و پسرش را از دست هیولایی که آنان را زندانی کرده می کشد.این فقط اصل داستان فیلم اتاق است.

فیلم اتاق

فیلم اتاق

این درام مهیج براساس رمانی با همین نام از نویسنده کانادایی-ایرلندی اما داناهیو است که درسال 2010 موفق به دریافت جوایز متعدد شده است.در این رمان از جنایات مشابهی که در زندگی واقعی نیز رخ داده است الهام گرفته شده است.این رمان تنها یک داستان ساده از وحشت های نجات یافتگان نیست بلکه تمام المان های یک سناریو را نیز دارا می باشد.اتاق مانند جشنی برای روح سوزان یک رابطه درک ناشدنی و نفوذ ناپذیر است که حتی در طاقت فرسا ترین شرایط بین مادر و فرزند تحمل می شود.

اتاق قدرت عجیبی در برقراری ارتباط با تماشاچی دارد.این فیلم امسال توانست جایزه بهترین فیلم از دیدگاه تماشاچیان را از جشنواره بین المللی فیلم تورنتو به دست آورد.دروغ ها در این فیلم به صورت ظریف ارائه می شوند و هسته روابط به صورت عالی بازگو می شوند.همین باعث شده است که این فیلم که با بودجه کمی نیز ساخته شده است بتواند قلب مردم را به دست آورد و سزاوار دریافت جایزه در فصل جوایز شود.

دو سوم اول این فیلم بستگی بسیار زیادی به توانایی ساخت یک رابطه قابل باور و بسیار قدیمی بین دو شخصیت اصلی فیلم یعنی مادر و جک  دارد. لنی آبراهامسون به عنوان کارگردانی که این فیلم را بر پایه یک فیلم نامه اقتباسی ساخته است بی شک  نمی توانسته زوجی بهتر از بری لارسون (که همچنان در پی یافتن راه های تازه برای درخشش می باشد)و جیکوب ترمبلی(به عنوان یک اعجوبه کوچک که بزرگترین استعداد او توانایی مافوق طبیعی اوست که هرگز به نظر نمی رسد که دارد بازی می کند)را برای بازی در این فیلم انتخاب کند.

فضای زندگی آنها که مانند یک جعبه 11در 11 می باشد حداقل یک پنجره سقفی کوچکی دارد که اجازه می دهد برخی از ظواهر طبیعت وارد این اتاق بشود.اما خورشید و ماه و ستاره های این اتاق جک است. جکی که هیج شناختی نسبت به محیط اطراف خود ندارد.به واسطه تلاش های بی دریغ مادر جک پسری باهوش,پر انرژی ومجموعه سالمی از شادی است.او حتی اطلاعات خوبی از ادبیات هم دارد تا حدی که جک قاتل غول پیکر و سامسون را نیز می شناسد.قهرمان هایی که او با آنها تا زمانی که موهایش از شانه هایش آویزان شود در ارتباط بوده است. او بیننده پروپاقرص انیمیشن دورا جستجوگر و ماجراجویی های او می باشد. برای جک اتاق نماینده واقعیت است درحالی که تلویزیون تنها یک افسانه است.

اما تمام تمرکز مادر بر تندرستی و خوشبختی جک و تا حدودی نیز خودش می باشد.او دردهای دندانی که از ریشه خراب است را تحمل می کند تا زمانی که بالاخره آن دندان می افتد و تبدیل به یکی از با ارزش ترین اموال پسرش می شود.او بسیار کاردان و مدبر است تا جایی که می بینیم مقوای لوله های دستمال توالت و پوسته های به رشته درآمده تخم مرغ را تبدیل به اسباب بازی می کند. برای او جک حکم لنگر گاه برای کشتی را دارد و تنها دلیل ادامه دادن و تاب آوردن است.چگونه او می تواند ملاقات های مکرر زندانبان خود را(شخصی که مادر، او را نیک پیر)با بازی شان بریدجرز) صدا می کند( که بسیار محتمل است را تحمل کند چرا که او هر شب می آید و گاهی اوقات هم آذوقه های بسیار ضروری را با خود می آورد؟درعوض نیک پیر مادر را مرتبا مجبور به کاری می کند که او دوست ندارد و این در حالی است که جک در قفسه لباس ها مخفی شده است و ظاهرا خواب است اما او معمولا بیدار است.
در حالی که به نظر می رسد جک کاملا 5 ساله شده است مادر متوجه می شود که او خیلی کنجکاو تر و عجیب تر شده است.نیک پیر هم خطرناک تر شده است.و چیزی که برای هردوی آنها بهتر است این است که برای فرار نقشه ای بکشد قبل از آنکه خیلی دیر شود.آنچه که در ادامه دیده می شود به صورت فوق العاده ای به تصویر کشیده شده است و نتیجه  آن نیزبسیارعالی وموفق است.
عواقب بعدی این فرارامتحان سختی برای مادر (که نام اصلی او جوی نیوسام است) می باشد.آزاد بودن یک مسئله است و احساس آزادی کردن مسئله ای دیگر.در حالی که او برای تحمل کردن فشار های روانی و جنگ برای دوباره وفق پیدا کردن با زندگی گذشته خود مشکل دارد،جک تمام  هجوم این دنیای بسیط را به آسانی می پذیرد.او همانطور که تجربیاتش گسترده تر می شود شکوفا می شود در حالی که مادر در نقش یک بچه نیازمند و حتی زودرنج به قهقرا می رود.
جک به ویژه با همکاری مادربزرگ خود ((با بازی جوآن آلن)(کسی که در یک سوم پایانی تنها لبخند او کمک زیادی به پیشرفت فیلم می کند) شکوفا می شود.او در پی ناپدید شدن دخترش از همسرش طلاق گرفته و با مرد جدیدی به نام لئو که بسیار مهربان و خوش طینت می باشد(با بازی تام مک کاموس)و با صبر زیاد جک را راهنمایی و تشویق می کند زندگی می کند.اما اگر یک پیوند ضعیف در اتاق وجود داشته باشد آن ویلیام اچ میسی  (که نقش پدر جوی را بازی می کند )است که خبر دوباره پیدا شدن دخترش را به شکل بسیار بدی می تواند مدیریت کند چه برسد به اینکه  بخواهد خبر داشتن نوه خود را مدیریت کند.
یک نکته فوق العاده درمورد اتاق این است که چگونه یک فیلم صمیمی پرسش های پر عظمتی از این دست که : چه چیزی ما را به عنوان انسان تعریف می کند،ما واقعا به چه چیزهایی برای زندگی کردن نیازمندیم،چرا کودکان زیر فشارها به صورت شگفت انگیزی انعطاف پذیرند،چه اتفاقی می افتد زمانی که تمام مشکلات ازبین بروند اما احساس خرسندی فقط یک خیال باطل بماند و والدین چه کاری باید انجام بدهند زمانی که نیازهای بچه ها بزرگ تر می شود را مطرح می کند؟
در پایان ما یکبار دیگر با مادر و فرزند تنها می مانیم.این دو با همدیگر می توانند در را به روی گذشته ببندند و به آینده ای که در حال طلوع کردن است نگاه کنند.

 

مترجم: مهسا احمدی سایت سلام سینما

همچنین ببینیدلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن