منوی سایت
مروری بر گذشته

نحوه تشخیص کمبود ویتامین D در بدن

زنان بیشتر از مردان در معرض کمبود ویتامین D و همچنین خطرات آن هستند، کمبود این ویتامین به مرور سبب بروز پوکی استخوان شده، و خطر ابتلا به ام اس را هم افزایش می دهد.

نحوه تشخیص کمبود ویتامین D در بدن

کمبود ویتامین D علایم مختلفی دارد، در بین کودکان دیر راه افتادن بچه و کوتاهی قد، دیر دندان درآوردن، افزایش احتمال ابتلای کودک به عفونت، اسپاسم عضلانی، تشنج و مشکل تنفسی در صورت ابتلا به کاهش شدید ویتامینD، نشانه این کمبود است. ‏

نشانه ها و علائم شایع کمبود ویتامین D در بزرگسالان درد مبهم و پراکنده در تمام بدن، ضعف کلی بدن و ضعف در ایستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پیشرفته‌تر لنگیدن، درد استخوان به ویژه در ناحیه دنده، مفصل ران، کف پا و ران می باشد.

ويتامين D به عنوان ويتامين آفتاب شناخته شده است، زيرا میزان تماس معمولی با نور خورشيد برای بيشتر مردم، جهت دریافت ويتامين D مورد نياز آنها كافی است، ويتامين D برای جذب كلسيم الزامی است، و در صورت كمبود ويتامين D، كمبود كلسيم در بدن به وجود می آید، درصورتی كه صورت و دست ها به مدت 5 الی 10 دقيقه و به مدت 2 تا 3 بار در هفته در فصل زمستان در معرض نور مستقيم آفتاب قرار گيرد، ويتامين D مورد نياز بدن تامين می شود، اما جهت اجتناب از اثرات زيان بار نورخورشيد بخصوص در تابستان در ساعات نزديك ظهر 11 صبح الی 16عصر از مواجهه با نور خورشيد اجتناب کنید.

به طور طبيعی ويتامين D در محصولات حيوانی مثل زرده تخم مرغ ، خامه، جگر و كره به مقدار كمی وجود دارد.

مقادیر بسیار کمی از نوع ویتامین ‏D2‎‏ در قارچ وجود دارد، تنها منبع غنی از این ویتامین، نور خورشید است، و صرفا در اثر مواجهه با آفتاب، سنتز ویتامین D اتفاق می‌افتد.

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network