منوی سایت
مروری بر گذشته

نحوه تشخیص دادن تخم مرغ فاسد

تخم‌ مرغ معمولا به صورت شانه‌ای، بسته‌ای و فله‌ای عرضه می‌شود، که اولویت خرید با تخم مرغی است که به صورت بهداشتی بسته‌بندی شده و شناسنامه دار باشد، و از درون یخچال به مشتری داده شود، ما در این مقاله قصد داریم نحوه تشخیص تخم مرغ فاسد را برای شما توضیح دهیم، لازم به ذکر است که تخم‌مرغ‌های فله‌ای و انواعی که پوست آن ها قهوه‌ای هستند و به عنوان تخم‌مرغ محلی عرضه می‌شوند، تاریخ مصرف مشخصی ندارند.

چگونگی تشخیص دادن تخم‌ مرغ فاسد
هنگامی که سفیده تخم‌مرغ، صورتی یا رنگین‌کمان شود و بوی تعفن بدهد، نشانه فساد ناشی از باکتری‌ها است، معمولا تخم‌مرغ‌ فاسد پوستی کدر و بدرنگی دارد و مخلوط شدن سفیده و زرده تخم‌مرغ و رقیق و شفاف شدن سفیده آن، از نشانه های کهنگی و فاسد بودن آن است .

بزرگ شدن اتاقک هوایی تخم‌مرغ که در سر آن قرار دارد، علامت از دست دادن رطوبت داخلی و نگهداری طولانی مدت تخم‌مرغ است .

برای تشخیص تخم‌مرغ کهنه و فاسد می‌توان آن را در آب غوطه‌ور کرد، واگر در آب شناور بماند، به معنی فاسد بودن آن است .

پوست تخم‌مرغ تازه آب‌پز هنگام پوست کردن از سفیده به سختی جدا می‌شود، در حالی که پوست تخم‌مرغ کهنه به آسانی کنده می‌شود، تخم‌مرغی که سفیده آن نسبتا غلیظ و دارای ظاهری ابری و غیرشفاف و قابل جداشدن از زرده باشد و زرده‌اش کاملا گرد، کروی و در مرکز تخم‌مرغ قرار گیرد، تخم‌مرغ سالم و تازه خواهد بود .

باید بدانید که تغییر رنگ زرده معیار درستی برای تشخیص فاسد بودن تخم‌مرغ نیست، رنگ زرده به نوع تغذیه مرغ بستگی دارد، و همچنین سفید یا قهوه‌ای بودن پوسته تخم‌مرغ مربوط به نژاد مرغ است و از نظر ارزش تغذیه‌ای خواص آن یکسان است.

تخم‌مرغ‌های محلی به علت این که با فضولات مرغ تماس پیدا می‌کنند، بدون تردید سبب آلوده شدن یخچال و انتقال احتمالی میکروب‌های بیماری زا می‌شوند، اما تخم‌مرغ‌های صنعتی بلافاصله پس از تخم‌ گذاشتن مرغ داخل مسیری قرار می‌گیرند که امکان آلودگی دوباره آن با مدفوع مرغ وجود ندارد.

اگر آلودگی‌بر روی سطح تخم‌مرغ مشاهده کردید، آن را به وسیله یک دستمال زبر پاک کنید، از خریدن تخم‌مرغ‌های فله‌ای در شانه‌های مقوایی رنگی که معمولا از مواد بازیافتی زباله‌های غیربهداشتی تهیه و رنگ شده‌اند خودداری کنید.

 

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network