بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

جزئیات مجازات متهمان پرونده فساد نفتی

جزئیات مجازات متهمان پرونده فساد نفتی

جزئیات مجازات متهمان پرونده فساد نفتی,اخبار

کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی گفت‌ :من به عنوان وکیل مدافع زنجانی به تغییر حکم امیدوار هستم ، البته باید متن کامل رای صادره را به‌طور کامل مطالعه کنم .


«شریک بابک » چرا در امریکا بازداشت شده است؟

گروه سیاسی|بهار 95 با ابلاغ رایی 230 صفحه‌ای به سراغ زنجانی آمد. حکم اشد مجازات برای هر سه متهم پرونده قطور نفتی، آن هم تنها چند روز مانده به پایان سال 94، همه را به انتظار زمان پس از ابلاغ نگه داشته است. فرصتی 20 روزه که‌ حکم صادره به دیوان‌عالی کشور راه می‌یابد، حالا دیگر تنها امید زنجانی نام می‌گیرد. فردا و در شانزدهمین روز از فروردین 95، حکم اعدام متهم ردیف اول نفتی به‌طور رسمی به او ابلاغ می‌شود؛ تا آخرین قدم‌ها برای رهایی او از چوبه‌دار هم برداشته شود.

قدم‌هایی که البته با یادداشت‌برداری از حکمی 230 صفحه‌ای به نظر می‌رسد زمان ابلاغ را مقداری به تعویق اندازد، اما همچنان او و وکیل او را امیدوار نگه داشته تا بتواند افساد فی الارض را از مجموعه اتهامات او پاک کند. رسول کوهپایه‌زاده با بیان اینکه قرار است 16 فروردین ماه رای 230 صفحه‌ای زنجانی به ما ابلاغ شود، اظهار کرد: چون موضوع از حساسیت خاصی برخوردار است باید یادداشت‌برداری از روی رای صادره با دقت انجام شود. وی با بیان اینکه دادگاه برای ارایه فرصت مقتضی به ما برای یادداشت‌برداری از رای صادره مشکلی ندارد، افزود: تمهیدات لازم اندیشیده شده تا زمان کافی در اختیار ما قرار بگیرد تا رای را کامل در اختیار داشته باشیم. وکیل زنجانی با بیان اینکه از زمانی که یادداشت‌برداری کامل شود تا 20 روز پس از آن فرصت داریم تا به حکم صادره اعتراض کنیم، عنوان کرد: مرجع رسیدگی به این اعتراض هم دیوان‌عالی کشور خواهد بود.

کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با آنا، با بیان اینکه من به عنوان وکیل مدافع زنجانی به تغییر حکم امیدوار هستم، اضافه کرد: البته باید متن کامل رای صادره را به‌طور کامل مطالعه کنم اما از آنجایی که دادگاه همان موارد موجود در کیفرخواست را تایید کرده و این موارد دارای ایرادات فراوان شکلی و ماهیتی است امیدواریم دیوان‌عالی کشور به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد. وکیل مدافع متهم نفتی ادامه داد: قضات با سابقه‌ای در دیوان‌عالی کشور حضور دارند و سابقه نشان می‌دهد رای‌هایی که از سوی این مرجع قضایی صادر شده به دور از هیاهوهای سیاسی است. چه بسا احکام بسیار سنگینی در دادگاه‌های بدوی صادر شده اما دیوان با دقت نظری که دارد مانع از بروز اشتباه‌ها و خطاها شده است. البته من ایمان دارم که اتهام مفسد فی‌الارض بودن با توجه به اقدامات موکلم در گذشته به او وارد نیست.

سنگین‌ترین مجازات زنجانی پنج تا 20 سال زندان است

وکیل متهم نفتی همچنین در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه به نظر می‌رسد سنگین‌ترین مجازاتی که باید با توجه به شواهد علیه موکل صادر شود اخلال در نظام اقتصادی است، گفت: با فرض پذیرش این حکم قانون گذار پنج الی20 سال محکومیت زندان علیه مخل نظام اقتصادی باید در نظر بگیرد. کوهپایه‌زاده علت تعلل بابک زنجانی در بازپرداخت بدهی‌هایش به دولت را تحریم‌ها و عدم اتصال سوییفت‌ها دانست و گفت: اگر در این کره خاکی یک نفر خواهان بازگشت این پول‌ها به ایران باشد آن فرد بابک زنجانی است. بابک زنجانی یک تاجر باهوش است که می‌داند در صورت بازگشت این بدهی‌ها امکان تغییر در حکمش وجود دارد و از طرفی نسبت به پتانسیل داخلی و بین‌المللی خود جهت سودآوری بیش از میزان بدهی‌ها پس از تحمل چند سال حبس احتمالی با انجام پروژه‌های تجاری آگاه است.

وی با اشاره به اینکه زنجانی اموال و وجوه خارج از کشور خود را برای مصونیت از تحریم‌ها به نام اتباع خارجی در خارج از کشور کرده بود و اینها به نحوی امانت‌دار زنجانی بودند، اظهار کرد: در حال حاضر این افراد به خوبی اخبار منطقه را دنبال می‌کنند و الان که متوجه حکم اشد مجازات اعدام برای بابک زنجانی شده و تا حد زیادی مایلند بابک زنجانی از این گرفتاری آزاد نشود. به این معنی که اگر مجازات اعدام برای زنجانی اعمال شود اموال خارج از کشور او مورد تعرض اتباع خارجی قرار خواهد گرفت. او گفت: البته ضمانت‌هایی از سوی این افراد داده شده اما در حالی که صاحب حق و اموال در زندان به سر می‌برد و بالاترین حکم علیه او صادر شده قطعا طمع طمعکاران را بر می‌انگیزد. از سوی دیگر برگزاری تشریفات قضایی در یک کشور دیگر بدون حضور ذی حق تا حدی مشکل است. وی تاکید کرد: اگر اولویت ما استرداد وجوه باشد باید تدبیری اندیشیده شود که ضمن اجرای قانون زمینه برای سوءاستفاده و تعرض به اموال توسط برخی افراد فراهم نشود. وی در ادامه اظهار کرد: هنوز اتفاق خاصی نیفتاده چرا که برخی همکاران و امانت‌داران زنجانی در کشورهای دیگر که اموال و وجوه او را در اختیار داشتند پس از شنیدن حکم، به طمع افتادند و همین باعث شده ارسال وجوه با کندی پیش برود.

وکیل مدافع زنجانی در خصوص فراهم شدن شرایطی که بتواند از بروز ادامه این وضع جلوگیری کند، تصریح کرد: طبق ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری متهمی که مجازات اعدام را برای او در نظر گرفته‌اند بیشتر از دو سال نمی‌تواند در بازداشت موقت بماند. بر این اساس اگر بازداشت موقت به یک قرار تامین مناسب تغییر پیدا کند تا او آزاد شود و البته این آزادی تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گیرد، در توقف ادامه این روند به‌طور حتم موثر است. کوهپایه‌زاده ادامه داد: اگر خبر آزادی زنجانی منتشر شود به‌طور حتم امروز کسانی که قصد چپاول اموال موکلم را دارند به اصطلاح حساب کار دست‌شان می‌آید.

انتقال ضراب به نیویورک برای حضور در دادگاه

در ساعات پایانی سال 94 بود که خبر دستگیری رضا ضراب آن هم به اتهام همکاری با ایران در دور زدن تحریم‌ها، اجازه نداد که تعطیلات نوروز بی‌خبر از زنجانی سپری شود. فردی که هرچند خود زیر بار هیچگونه ارتباطی با متهم نفتی نرفت اما شراکت او با زنجانی هیچگاه بر کسی پوشیده نماند. رضا ضراب با سفر به امریکا دستگیر شد تا وکیل زنجانی در همان روز، آن را بیانگر نقش موثر و کلیدی موکل خود در راستای خدمت به نظام بداند. کوهپایه‌زاده با تاکید بر اینکه خدمات زنجانی و شرکایش به ایران در زمان تحریم‌ها، مصداق پولشویی بین‌المللی است، اظهار داشت: این همان طنز تلخ و تناقض آشکار اتهام زنجانی یعنی علم به موثر بودن اقدامات در ضربه زدن به نظام است. کوهپایه‌زاده ادامه داد: هیچ‌وقت نباید دوستان و خدمات‌شان فراموش شود و نباید کاری کرد که به دست خودمان سبب خوشحالی دشمنان شویم. البته تردیدی نیست که ارایه خدمات و سابقه افراد مانع رسیدگی به اتهامات‌شان نیست ولی هر اتهامی به موکل وارد باشد اخلال در نظام اقتصادی با قصد و علم ضربه زدن به نظام که منتج به افساد فی‌الارض باشد وارد نیست.

اکنون و پس از آنکه رضا ضراب، بازرگان ایرانی ساکن ترکیه، به اتهام دست داشتن در تراکنش صدها میلیون دلاری برای ایران، از سوی پلیس امریکا بازداشت شد، برای حضور در دادگاه به نیویورک منتقل می‌شود. ضراب (19 مارس) 29 اسفند در شهر میامی، واقع در ایالت فلوریدا بازداشت شد. هنوز تاریخ جلسه استماع وی در دادگاه نیویورک تعیین نشده است. ضراب در سال ۲۰۱۳ (1391) هم برای دو ماه در ترکیه به عنوان بخشی از یک تحقیقات فساد بازداشت؛ اما بدون اتهام آزاد شد.

این را ابتدا یکی از روزنامه‌های ترکیه با هدف خاص سیاسی مطرح کرد و بعد هم در ایران منعکس شد. زنجانی هیچ‌وقت رییس من نبوده. آقایان خودشان یک اشتباه مرتکب شدند و حالا هم نمی‌دانند باید چه بکنند.» با همه اتفاقاتی که در کنار پرونده زنجانی در حال روی دادن است، باید منتظر نظر قضات دیوان‌عالی کشور ماند. مبرا ساختن زنجانی از اتهام افساد فی‌الارض که تنها دلیل صدور حکم اعدام برای متهم نفتی‌ است، تنها هدف وکیل او است تا بتواند، با اعتراض به رای صادر شده، آن را به مرحله عمل برساند.  حالا دیگر عالی‌ترین مرجع قضایی آخرین ایستگاه تصمیم‌گیری در بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی خواهد بود.

ارتباط پول‌های بابک زنجانی با رضا ضراب

امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس، با بیان اینکه رضا ضراب همکار و همدست و شریک بابک زنجانی است، گفت: وی یکی از مهره‌های مهم پرونده پیچیده زنجانی است. برای حل موضوع زنجانی، ضراب باید در دسترس باشد. وی افزود: تا جایی که مشخص است، بابک زنجانی و رضا ضراب هیچگاه از هم جدا نبودند. بلکه همدست و شریک هم بوده‌اند. سلطانی در گفت‌وگو با انتخاب با اشاره به تلاش‌هایی که برای بازگرداندن اموال بابک زنجانی شده، گفت: مقدار زیادی از پول‌ها و دارایی که از بابک زنجانی باید گرفته شود در دست رضا ضراب است. از این رو وجود رضا ضراب در حل این مساله مهم است. شاید از این جهت که بسیاری در پشت پرده منتفع هستند، اقداماتی شده که دست ما به رضا ضراب نرسد. این موضوع پرونده را پیچیده‌تر کرده است. وی با اشاره به اینکه رضا ضراب فردی کلیدی در جریان پرونده بابک زنجانی است گفت: دارایی‌های زنجانی در حدود پنج میلیارد دلار تخمین زده شده است که بخش بسیار کوچکی از آن در داخل کشور است.

بخش دیگر در جاهایی است که شاید رضا ضراب از آن خبر داشته باشد. برای همین، تا وقتی دسترسی به رضا ضراب وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهیم شد. دارایی‌های کشف شده از بابک زنجانی بسیار پایین‌تر از رقم بدهی‌های وی است. در واقع زنجانی شرکای نامعلومی دارد که پول‌های اصلی نزد آنان است. یکی از این افراد همین رضا ضراب است. وی گفت: بر اساس شواهد و قرائن هم بابک زنجانی تاکنون هیچ همکاری موثر و مفیدی برای حل شدن این موضوع انجام نداده است. سلطانی با تاکید بر اینکه اسناد مختلفی از همکاری و رابطه بین رضا ضراب و زنجانی وجود دارد، گفت: بر اساس اسنادی که وجود دارد این دو همکاری زیادی با هم داشته‌اند. به نظرم بخش عمده‌ای از گره پرونده بابک زنجانی به دست رضا ضراب باز خواهد شد. طبق اسناد موجود بسیاری از پول‌هایی که باید پیگیری شود در اختیار رضا ضراب است. در واقع عمده پول‌های بابک زنجانی در دست رضا ضراب است. بنابراین باید از هر فرصتی برای بازگرداندن او استفاده شود.

جزئیات مجازات متهمان پرونده فساد نفتی

همچنین ببینید

منبع : اعتماد / پلینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن