بلیط هواپیما
منوی سایت
مروری بر گذشته

شکسته شدن دست نوزاد اصفهانی در زایمان طبیعی

شکسته شدن دست نوزاد اصفهانی در زایمان طبیعی

شکسته شدن دست نوزاد اصفهانی در زایمان طبیعی

شکسته شدن بازوی نوزاد اصفهانی در حین عمل زایمان طبیعی/ تشخیص شکستگی 12 ساعت پس از زایمان  قصور پزشکی تمامی ندارد

 بازوی نوزاد اصفهانی حین زایمان طبیعی در یکی از بیمارستان های شهر اصفهان شکسته شد.تشخیص شکستگی و آتل بندی دست نوزاد یک روزه، 12ساعت پس از زایمان صورت گرفته است.هنوز مشخص نیست این عمل در کدامیک از بیمارستان های اصفهان صورت گرفته است.

 

شکسته شدن دست نوزاد اصفهانی در زایمان طبیعی

دردهای ابتدایی زایمان :
که ممکن است۱۲-۱۴ ساعت برای شکم اول‌ها و ۵-۶ ساعت برای مادرانی که پیش از این  زایمان کرده‌اند. انقباضات رحمی،باعث شو دهانۀ رحم  بازگردد و میزان باز شدن معمولاً با سانتیمتر بیان میشودکه در معاینۀ داخلی که با یک یا دو انگشت صورت می‌گیرد ، تعیین می‌شود. از شروع انقباضات واقعی زایمانی تا هنگامی که دهانۀ رحم۴ سانتی‌متر بازشده باشد می‌باشد را دردهای ابتدایی گویند معمولاً برای رسیدن به چهار سانتیمتر  حدود ۶ ساعت زمان لازم است.

دردهای فعال زایمان فیزیولوژیک :

 پس از اینکه دهانۀ رحم۴ سانتیمتر باز شد تا وقتی که دهانه رحم به۷ سانتیمتر برسد . در این زمان انقباضات قوی تر شده و دفعات آن هم به مرور زمان زیادتر می‌گردد .ممکن است هر دو دقیقه یک‌بار انقباض ۶۰ثانیه‌ای رخ دهد . معمولاً در این مرحله شخص احساس گرما می‌کند ، دهان خشک می‌شود، خستگی  و کمردرد نیز در این مرحله شایع است.بهتراست که شخص مرتباً تغییر وضعیت دهد اما به پشت نخوابد .و مثانه خود را خالی نگه دارد ( ساعتی یک‌بار ) و در صورت امکان از حولۀ و یا از دوش آب گرم یا زایمان در آب وان آب استریل و تمیز برای تسکین درد کمر  می‌توان استفاده نمود . همچنین تنظیم تنفس در زمان‌هایی که درد قطع میشودبه کاهش دردها کمک خواهد کرد.در این مرحله شما می‌توانید از روش‌های زایمان بدون درد نیز با مشورت پزشک خود استفاده کنید.

مرحلۀ انتقالی زایمان :

زمانی که دهانۀ رحم۸ سانتی‌متر باز شود  تا وقتی که به۱۰ سانتیمتر برسد . این مرحله به عقیدۀ بسیاری زنان ، سخت‌ترین و البته کوتاه‌ترین مرحله زایمان بشمار می‌رود .بین ۹۰-۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد ) در این مرحله احساس مدفوع کردن به شخص زائو دست می‌دهد و نشانگر این است که سر جنین به راست رودۀ شخص فشار می‌آورد و زمان زایمان نزدیک است.تحریک‌پذیری ، خونریزی از واژن ، لرز ، تهوع و استفراغ ، گرفتگی عضلات پا و تعریق ولی  ممکن است هیچ یک از این علامت‌ها به سراغ شخص نیاید . برای کم شدن این علائم و دردهای زایمانی از تکنیک های آرامش بخشی و ماساژ می‌توان استفاده کرد و همین طور تنفس از طریق کپسول اکسیژن می‌تواند کمک کننده باشد.و در صورت نیاز سر و صدا و گریه نیز می‌تواند کمک کننده باشد  .

مرحله دوم :

در این مرحله یک احساس فشار  در لگن شخص احساس می‌گردد و او علاقه دارد که به پایین زور بزند  اما چنانچه  دهانۀ رحم۱۰ سانتی‌متر باز نشده باشد زور زدن کار اشتباهی است زیرا باعث آسیب زدن به دهانۀ رحم می‌گردد .
با زور زدن‌های پی‌درپی و انقباضات رحمی سر جنین پایین‌تر می‌آید و باعث فشار به کف لگن می‌شود طوری که با عضلات خارجی این ناحیۀ ، بنام پرینه ، مماس می‌شود. سر جنین به آرامی عضلات ناحیه پرینه را باز می‌کند  و باعث به وجود آمدن حس کشیدگی و سوزش در این منطقه می‌شود اما این حس لحظه‌ای کوتاه به طول می‌انجامد زیرا با فشار آوردن سر جنین به پرنیه خودش نوعی بی‌حسی طبیعی ایجاد می‌کند . ممکن است این مرحله  تا خروج کامل جنین۹۰ دقیقه طول بکشد ولی معمولاً کوتاه‌تر است مخصوصاً اگر در این مرحله عمل چیدن پرنیه ( اپیزیاتومی) توسط ماما یا پزشک از سوی شخص یا پزشک او پیشنهاد گردد که همین امر باعث کوتاه‌تر شدن  مرحلۀ دوم زایمان می‌گردد  و فشار کمتری به سر جنین وارد می‌گردد و از پارگی احتمالی عضلات این ناحیه (که ترمیم آن‌ها نیز مشکل تر می‌باشد) جلوگیری کند .که پس از تمام شدن مراحل زایمانی توسط بخیه اپیزاتومی  ترمیم می‌شود. اکثر کسانی که برای اولین بار زایمان می‌کنند ( اپیزیاتومی) صورت می‌گیرد و تقریباً برای دومین بار نیز ممکن است انجام شود اما شکم سوم‌ها به بعد معمولاً احتیاجی به این عمل ندارند زیرا که عضلات پرنیه شل تر شده‌اند و مقاومت چندانی و این مرحله به سرعت تمام می‌شود.

*به طور طبیعی نوزاد با سر به دنیا می‌آید . البته می‌تواند با پاها ، باسن ، صورت و ابرو ( حالتی بین سر و صورت ) نیز به دنیا بیاید ولی مطلوب‌ترین حالت همان حالت سر میباشدو از حالت‌های مختلف سر ، حالتی بهتر و شایع تر از بقیه است که صورت به پشت مادر باشد .
زایمان نوزاد با پاها ( بریچ ) تقریباً ۳% کل زایمان‌ها را تشکیل می‌دهد . در این حالت البته زایمان طولانی تر و مشکل تر خواهد بود ( مخصوصاً درد کمر ) . زایمان طبیعی در این حالت هم برای شما دردناک تر خواهد بود ، هم برای جنین پر خطرتر و البته برای ماما یا پزشکتان هم مشکل تر . بیشتر حالت‌های بریچ را سزارین می‌کنند ( مخصوصاً در شکم اول‌ها و شکم دوم‌ها ) .

 تولد نوزاد

برای انجام تولد کودک زائو  را به اتاق زایمان و تخت زایمان می‌برند . ناحیۀ تناسلی شخص به وسیله مواد ضدعفونی‌کننده شسته و تمیز میگرددو روی شکم و پاها با پارچه استریل پوشانده می‌شود.
پس از باز شدن رحم به اندازه ده سانتیمتر توصیه میگرددکه زور زدن  همراه با یک بازدم آهسته باشد و بهتراست که بیشتر از۶-۵ ثانیه نفس حبس نگردد چنانچه بعد ازنیم ساعت جنین در وضعیت خروج قرار نگرفت پیشنهاد میگرددکه شخص به حالت سر پا نشستن درآید . پایین آمدن  جنین در کانال  زایمانی به  کمک زور زدن و به همراه انقباضات ماهیچه‌های رحم  و دیافراگم ( عضله کف قفسه سینه ) صورت می‌گیرد . هر چند این مجرا حدود ۱۰ سانتی‌متر بیشتر نیست ولی ممکن در زایمان‌های مشکل ۲۰ دقیقه تا دو ساعت به طول بی انجامد  .
به هنگام تولد نوزاد توسط زایمان فیزیولوژیک معمولاً ابتدا  سر ، یک شانه و سپس شانۀ بعد و پس از آن بقیه بدن به بیرون لیز خورده و بیرون می‌آید  .که  قسمت سخت آن سر می‌باشد.

که بلافاصله پس از بیرون آمدن نوزاد دهان و بینی نوزاد توسط پوآر تمیز می‌شود و در این هنگام شخص برای اولین بار صدای گریه فرزند خود را می شنود که هیجان‌انگیزترین مرحلۀ زایمان است!  نوزاد اکنون از طریق بند ناف به مادر متصل است. ماما یا پزشک هنگامی که ضربان بند ناف به پایان رسید ابتدا و انتهای آن را به وسیله پنس می‌بندد و سپس می‌چیند . سپس یک گیرۀ پلاستیکی در فاصلۀ ۳-۲ سانتی‌متری شکم نوزاد  بر روی بند ناف می‌بندد و بقیۀ آن را می‌چیند .
پس از تولد نوزاد تمامی دردها از بین می‌روند . و آرامش سرتاسر وجود مادر را در بر می‌گیرد
البته توجه دارید که کل مدت دردهای ناراحت‌کننده زایمان طبیعی شاید به اندازۀ مدت یک دندان‌درد ساده باشد ! ولی متأسفانه همیشه آن چنان از دردهای زایمانی و شدت و مدت آن‌ها نقل شده است که باعث وحشت مادران جوان می‌گردد.

 

همچنین ببینید:لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
.

انجمن