منوی سایت
مروری بر گذشته

زیباترین آبشارهای ایران

ايران کلا ۱۸۶ آبشار دارد كه در شمار ديدني‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري ايران هستندکه  در این بين استان‌های مازندران و لرستان بيشترين آبشارهاي ايران را در خود جاي داده‌اند.

 از جمله جاهايي كه در تعطيلات وآخرهفته‌ها خيلي شلوغ مي‌شود آبشارها هستند چون آبشارها در منطقه های  خوش آب و هوا قرار دارند. مناطقي كه هم كوه دارد و هم جنگل.

شايد جالب باشد اگر بدانيد كه ایران حدود ۴۳ آبشار زیباو مشهور دارد که با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به ۱۸۶ آبشار می‌رسد.

در بين استان‌هاي كشور استان مازندران با ۷۸ آبشار کوچک و بزرگ بیشترین آبشارها را در خود جای داده است.  پس از آن لرستان است كه با ۴۵ آبشار در جايگاه دوم قرار گرفته است. و حالا چند آبشار زیبا و مهم ایران را معرفی میکنیم

 

آبشار کبودوال

   واقع در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان که 15 متر ارتفاع دارد

 

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است که با دارا بودن امکانات برای گردشگران یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان به شمار مي‌رود. آب این آبشار از دامنه شمالي كوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه مي‌گيرد و زلال و قابل آشامیدن است.

براي رفتن به  آبشار  بايد به سمت پارك جنگلي كبودوال رفت از پارك جنگلي تا محل آبشار كبودوال حدود 20 دقيقه پياده روي دارد كه طول مسیر زیبایی دارد در طول مسير به مناظر زیبا و پل‌هاي چوبي در كنار آب روان و درختان جنگلي شما را به وجد مي‌آورد.

———————————————————————————————————————–

 

آبشار لاتون
  
واقع در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه‌ که 105 متر ارتفاع دارد

 

آبشار لاتون بلندترين آبشار كشور است و فاصله آن از روستاي كوته كومه حدودا6 کیلومتر است که پس ازپنج ساعت و نیم مي‌توان به آن رسيد که اين مسافت  حدودا  ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.‌ در مسیر رسیدن  به آبشار لاتون به روستای قدیمی ‌آسیو شوان نيز می‌رسید که تقریبا کسی در آنجا زندگی نمیکند.

به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.  حجم آب آبشار در فصل های مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصلها آب دارد.  لاتون چون آبشار خطرناكي است و چند وقت پيش كوهنوردي هنگام بالارفتن از اين آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد باید خیلی مواظب بود.

————————————————————————————————————————-

 

آبشار یخی  

 واقع در ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران که 12 متر ارتفاع دارد

 

ارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده که آب باریکی از کنار آن رد میشود و زمستانها اکثرا یخ زده است و به همين دليل به آبشار يخي معروف شده است. علت تشکیل اين يخ‌ها به خاطر ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای ‌تابستان باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند‌.‌

————————————————————————————————————————–

 

آبشار سنگان

 واقع در نزدیکی روستای سنگان، حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه‌حصارکه ارتفاع آن 60 متر است

 

مسیر رفتن به روستای سنگان از طریق جاده کن در شمال غرب تهران است. این همان جاده جدید امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان دو راهی را سمت چپ و به سمت روستای سنگان پایین ادامه می‌دهید.و پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا بعد  به امامزاده قاسم می‌رسید. این آبشار كه بلندترين آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، بسیار زیبا میشود  اما اوج زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآب بهار واوایل تابستان است.

————————————————————————————————————

 

آبشار مارگون
   

واقع در مرز استان فارس با كهگيلويه و بوير احمد. نزديكي شهر سپیدان، روستاي مارگون که ارتفاع آن 70 متر میباشد

 

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است  این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است که در  زمستان در این آبشار قندیل‌هايی از یخ تشکیل می‌شود و زيبايي خاصي به آن مي‌دهد.

—————————————————————————————————————-

آبشار آسیاب خرابه
  
  ۲۷ کیلومترى هادى شهر، نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجان، پنج کیلومترى روستاى منجن آباد در حاشیه رود ارس.منطقه آزاد ارس که ارتفاع آن 10 متر است

آبشار آسیاب خرابه یکی از منطقه های دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و منظره های زیبایی را بوجود آورده است این آبشار به دلیل وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آسیاب‌خرابه آسیابی آبی بوده که سالیان پیش مردم منطقه از آن استفاده مي‌كردند ولی هم‌اکنون به دلیل تخریب قسمت‌های عمده آن کاربردی ندارد در آسیاب‌خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری بوجود آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.
—————————————————————————————————
آبشار شوی  واقع در دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالن، يكصد کیلومتری دزفول، استان خوزستان با ارتفاع 85 متر

آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران که واقع در رشته کوههای زاگرس است چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در اواسط روز هوای گرمی ‌دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا آخرای اردیبهشت ماه است در مواقعی از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست در مسیر پیاده‌روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین ۵ تا ۲۰ مترقبل از رسیدن به آن قرار دارند که این مسیر را برای گردشگران بسیار لذت بخش می‌كند.

————————————————————————————————————–

آبشار سمیرم

واقع در پنج کیلومتری شرق سمیرم، ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان با ارتفاع 35 متر

آبشار سمیرم گاهی و خیلی کم ارتفاعی بیش از ۷۰ متر پیدا می‌کند. آب اين آبشار از چشمه‌ ها و ارتفاعات بالاتر آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جوشد. در اطراف اين آبشار زيبا مکانهای بسیار دیدنی دارد که استراحتگاههایی ساخته شده که گردشگران زیادی را جذب میکند

———————————————————————————————————————

آبشار شاهاندشت

نشاني: روستای شاهاندشت، کیلومتر ۹۶ جاده هراز، ۶۵ کیلومتری شهر آمل، استان مازندران که 51 متر ارتفاع دارد

آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در  آثار طبيعي كشور به ثبت رسيده است در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده وو از بزرگترین قلعه های کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و مقاومت  زیادی دارد که عمر آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا جاده روستای شاهاندشت است که 15 دقیقه پیاده روی دارد.

 

 

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network