منوی سایت
مروری بر گذشته

روش های رسوب زدایی کتری

معمولا کتری پس از گذشت چند مدت رسوب می گیرد، که این رسوب ها اگر از بین نروند، باعث بد رنگ شدن چای می شوند، و همچنین طعم نامطلوبی به چای می دهند، اما نگران نباشید، در این مقاله شما را با روش های ساده برای از بین بردن این رسوبات کتری آشنا خواهیم کرد.

برای از بین بردن جرم های نسبتا تازه و لایه های نازک آهکی، ابتدا کتری را داغ کنید، و بعد مقداری آب یخ درون آن بریزید، سپس مشاهده خواهید کرد، که جرم ها به آرامی از جداره کتری کنده می شوند، دقت داشته باشید، که برای این کار نباید کتری بسیار داغ شود، چون سبب از بین رفتن لحیم داخل آن می گردد.

برای رسوب زدایی کتری در ظرف مودر نظر 2 یا 3 عدد سیب زمینی رنده کنید، ( مقدار آن بستگی به اندازه کتری دارد) و بگذارید به مدت نیم ساعت با آب درون کتری بجوشد، و سپس تکه ای زاچ سفید را بکوبید، و درون کتری بریزید، و دوباره بگذارید نیم ساعت بجوشد، سپس آب آن را خالی کرده، و بشویید و بگذارید با آب تازه بجوشد.

یکی از روش های دیگر از بین بردن رسوب کتری و جلوگیری از رسوب مجدد آن استفاده از فلس صدف یا همان گوش ماهی است، که سبب می شود، آهک موجود در آب را به خود جذب کند، از این روش پس از جرم زدایی و یا برای کتری های نو استفاده کنید، تا آهک آب به دیواره های آن جذب نشود.

برای از بین بردن رسوب کتری می توانید از مقداری جوش شیرین حل شده در آب نیز استفاده کنید، برای این کار محلول آب و جوش شیرین را بگذارید، درون کتری بجوشد، اگر به نتیجه نرسیدید این کار را چند بار تکرار کنید، تا به نتیجه دلخواه برسید.

برای از بین بردن رسوب کتری می توانید، مقداری سرکه را درون کتری بریزید، و بگذارید، به مدت 10 دقیقه بجوشد، و سپس آب آن را خالی کرده و بشویید، و دوباره از آب پر کنید و بگذارید بجوشد، این کار برای از بین بردن بوی نامطبوع سرکه از داخل کتری بسیار موثر است.

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network