منوی سایت
مروری بر گذشته

جزیره ای که شبیه اثر انگشت است

جزیره ای کوچک در دریای آدریاتیک ، خط مرزی کروات وجود دارد که به دلیل شکل جالب آن بسیار مورد توجه گردشگران و رسانه ها قرار گرفته است.

این جزیره در مجمع الجزایر سیبنیک در ناحیه دالماشیا واقع شده است و دیوارهای سنگی این جزیره تا 23 کیلومتر امتداد دارند، تمام آن از دیوارهای سنگی شبکه ای تشکیل شده است، زمانی که از بالا به این جزیره نگاه می کنید، شکلی بیضی دیده می شود که خیلی شبیه اثر انگشت دست انسان است ،مخصوصا دیوارهای سنگی بلندی دارد که نحوه قرار گیری آن ها نسبت به یکدیگر، تداعی کننده خطوط اثر انگشت هستند.

زمان ساخته شدن این ساختار سنگی به دوران باستان برمی گردد که برای تفکیک زمین های کشاورزی که در کنار هم قرار داشتند، از مرزهای دیواری بهره می گرفتند.

در ساخت این دیوارها از ملات برای نگه داشتن سنگ ها روی هم استفاده نشده است.بلکه سازنده ها از قطعات مکمل استفاده می کردند تا همانند پازل در هم رفته و در جای خود ثابت شوند.

جالب است بدانید این دیوارها اگرچه در وهله اول برای مرزبندی زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما محافظی هستند در برابر بادهایی موسوم به بورا، و همچنین کشاورزی در این منطقه را ساده می کردند، به تازگی دولت کرواسی از یونسکو خواسته تا این جزیره را در فهرست جهانی میراث فرهنگی قرار دهند.

 

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network