منوی سایت
مروری بر گذشته

بهترین روش ها برای درمان سوختگی زبان

تقریبا همه‌ی ما این تجربه را داشته ایم که با خوردن غذای داغ زبانمان بسوزد همیشه هم فکر نمی کنیم آنقدر داغ باشد که زبانمان را بسوزاند به همین خاطر یک قاشق پر را می خوریم و بعد هم در تلاشیم که دهانمان را به طریقی خنک کنیم. شاید تا حدی سوختگی آن کم شود اما معمولا سوختگی به جا مانده آزارمان می دهد.. بعضی از افراد تا مدتها احساس سوختگی را روی زبان خود احساس می کنند.

به هر حال زبانی که سوخته است، پرزهای چشایی‌ آن  آسیب دیده و طعم غذاها را کمتر احساس می کنیم ، سوختگی خفیف روی زبان هم می‌تواند ناراحتی‌های زیادی ایجاد کند، که معمولا با خوردن یا نوشیدن یک چیز گرم بیشتر هم می شود ، این سوختگی بالاخره خوب خواهد شد، اما شما می‌توانید با چند روش ساده‌ی خانگی این دوره را کوتاه‌تر کنید، البته این را باید بدانید که  سوختگی شدید می‌تواند عفونت هم ایجاد کند، پس اگر سوختگی زبان‌تان شدید تر از حد معمول شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

عسل

عسل یک روش بسیار مفید خانگی برای سوختگی زبان است ،عسل خاصیت آنتی‌ باکتریال دارد که مانع عفونت باکتریایی پوست آسیب دیده می شود و همچنین ضد التهاب هم هست که می‌تواند درد و تورم را نیز کم کند ،برای این کار یک قاشق چایخوری عسل را روی زبان خود بگذارید و اجازه دهید تا زمانی که ممکن است، روی زبانتان بماند،  این کار را روزی 2 تا 3 بار انجام دهید.
آلوئه ورا
آلوئه‌ورا یک درمان حیرت آور برای سوختگی زبان است که سلول‌های آسیب دیده را تسکین می‌دهد و به فرایند درمان نیز کمک می‌کند، و درد و التهاب را هم کم می‌کند، ژل آلوئه‌ورا را از برگ آن جدا کرده و آن را به زبان خود بمالید تا دردتان آرام شود ،چند بار در روز این کار را انجام دهید
شکر
یک راه ساده‌ی دیگر برای درمان سوختگی زبان استفاده از شکر است، شکر سوختگی را تسکین می دهد ،برای این کار یک قاشق چایخوری شکر را روی زبان خود بگذارید ، زبان را به کام بچسبانید و بگذارید شکر ذوب شود این کار هر چقدر که می توانید تکرار کنید.
ماست
ماست هم می‌تواند یک تسکین دهنده فوری برای سوزش ناشی از سوختگی زبان باشد ،ماست آرام‌بخش است، گرما و حرارت سوختگی را از زبان کم کرده و  سوزش آن را کاهش می دهد، برای این کار نصف فنجان ماست سرد را کم کم بخورید، البته چند ثانیه در دهان نگه داشته و بعد قورت دهید ،این کار را چند بار در طول روز تکرار کنید.
گلیسرین گیاهی
گلیسرین گیاهی ماده‌ای شفاف و بدون بو است که از روغن‌های گیاهی تولید می‌شود ،گلیسرین گیاهی به کاهش التهاب بافت‌های آسیب دیده کمک می کند و زبان را مرطوب نگه می‌دارد، و همچنین برای التیام فوری سوختگی زبان بسیار مفید است، گلیسرین را به زبان خود بمالید و تا جایی که تحمل دارید بگذارید روی زبان بماند و بعد آن از دهان خارج کنید، سپس دهان خود را با آب سرد بشویید، البته می‌توانید از دهان‌شویه‌ی گلیسرینی هم استفاده کنید.
لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network