منوی سایت
مروری بر گذشته

آشنایی با چند عادت بد در رانندگی که عمر خودرو را کم می کند

همه‌ی ما به انجام کارهای واجب خودرو مانند تعویض روغن، تعویض گردشی تایرها و تعویض تسمه‌ ها آشنایی داریم چک کردن این موارد  باعث می‌شود که خودروی ما کارکرد و عمر  بهتری داشته باشد و با خیال راحت از آن استفاده کرد اما طرز  رانندگی در استفاده‌ی از خودرو هم تاثیر بسیار زیادی را بر روی طول عمر خودرو و قطعات آن دارد. حتی برخی از رانندگان با تجربه نیز ممکن است دارای عادت‌هایی بدی در رانندگی  باشند که باعث فرسودگی و کاهش طول عمر خودروی آن‌هامی شود ما در ادامه قصد داریم چند مورد از این عادات بد را برای شما معرفی کنیم که می تواند در طول زمان باعث آسیب جدی به خودرو شود.

بالا بردن دور موتور در هنگام سرد بودن خودرو

بهتر است که در زمان روشن کردن ماشین در صبح، یک یا دو دقیقه بگذاریم  تا خودرو در حالت درجا کار کند، این کارباعث گرم شدن خودرو و در روغن کاری آن می‌شود. بهتر است دور موتور را در زمان سرد بودن خودرو بالا نبرید. که می‌تواند به قطعات داخلی خودرو آسیب جدی بزند.

 

 

قرار دادن دست روی اهرم دنده

اکثر افراد عادت دارند دستشان را در هنگام رانندگی روی اهرم دنده قرار دهند تا زمانی که نمی‌خواهید دنده را عوض کنید نیازی نیست تا دست خود را روی اهرم دنده بگذارید قرار دادن دست روی اهرم تعویض دنده سبب ایجاد فشار اضافی بر روی بوش‌ها و مکانیزم سنکرونیز جعبه دنده می‌شود و به مرور زمان آن‌ها را فرسوده می کند. بهترین کار این است که هر دو دست خود را روی فرمان قرار دهیم و فقط در هنگام تعویض دنده‌ها از اهرم تعویض دنده استفاده کنیم.

 

 

استفاده از خودرو با مقدار سوخت کم

بعضی اوقات باک بنزین خود را کم بنزین می زنید مخصوصا آخرای ماه ممکن است 10 لیتر بنزین بزنید یا حتی کمتر   اکثر رانندگان نمی‌دانند که چنین کاری باعث آسیب جدی به اتومبیل شود. پمپ‌های بنزین جدیدی که در خودروها به کار می‌روند به وسیله بنزین موجود در باک خنک می‌شوند به همین علت زمانی که بنزین موجود در باک کم است پمپ نمی‌تواند به درستی حرارت خود را خارج کند و همین مورد سبب آسیب دیدن به خودرو می‌شود. سعی کنید همیشه باک بنزین خود را پر نگه داریدو یا حواستان باشد میزان آن از یک چهارم پایین‌تر نرود.

 

 

حرکت و توقف سریع

شاید فشار دادن ناگهانی پدال گاز برایتان لذت بخش باشد اما این کار مصرف سوخت خودرو را به مقدار زیادی افزایش می دهد. توقف‌های ناگهانی نیز اگرچه گاهی وقت ها غیر قابل کنترل باشد اما باعث فرسایش زودتر لنت و دیسک ترمز می شوند. بهترین کار این است که همواره حواسمان به جلو باشد و برای عکس العمل در رانندگی آماده باشیم و پدال ها را نیز به آرامی و نرمی فشار دهیم.

 

 

پایین نگه داشتن پدال کلاچ

پایین نگه داشتن پدال کلاچ در هنگام رانندگی باعث می‌شود که صفحات آن خورده شده و دچار فرسایش شوند مثلا فکر کنید  پشت چراغ قرمز هستید و پدال کلاچ را در زیر پایتان پایین نگه داشته‌اید تا در هنگام سبز شدن چراغ سریع حرکت کنید. در تمام زمانی که پدال کلاچ را پایین نگه داشته اید قطعاتی مانند صفحه کلاچ، بلبرینگ کلاچ و اهرم کلاچ در حال آسیب دیدن هستند چنین کاری می‌تواند سبب بروز ناگهانی نقص در اتومبیل شود. بهترین روش این است که در هنگام توقف کلاچ را گرفته و دنده را خلاص کنید و در هنگام سبز شدن چراغ دوباره با گرفتن پدال کلاچ دنده را جا زده و حرکت کنید.

 

 

 توجه نکردن به علائم هشدار

توجه نکردن به صداهای خودرو  مانند صدای جیر جیر و یا تق تق کردن  به خودرو آسیب می زند. این صداها هشدارهایی هستند که از وجود مشکل در خودرو  خبر می دهند. در هنگام شنیدن چنین صداهایی از خودرو بهتر است فورا آن را بررسی کنید چون می تواند  شرایط بدتر هم شود.

 

 

حرکت از دنده‌ی عقب به جلو در صورتی که خودرو هنوز توقف کامل نکرده است

زمانی که قصد دارید  درمحیطی کوچک پارک کنید معمولا شاید بارها دنده را از حالت عقب به جلو ببرید در حالی که خودرو هنوز در حال حرکت به سمت عقب است. این کار سبب وارد آمدن فشار زیادی روی سیستم انتقال نیرو می‌شود چراکه قطعات را مجبور می‌کند تا در خلاف جهت حرکتشان حرکت کنند. پیشگیری از چنین آسیبی ساده است، تنها لازم است تا چند لحظه وقت بیشتری را صرف کرده و در هنگام تعویض دنده‌ها از توقف کاملا خودرو مطمئن شوید.

 

 

 

لینک های جذاب
وبگـــردی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مطالب پر بیننده
تبلیغات متنی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :)
مطالب پر بیننده
X nex1network